Baş ve Boyun Ağrısı


Baş ve Boyun Ağrısı

En sık rastlanan rahatsızlıklardan biri de baş ve boyun ağrılarıdır. Kimi zaman bu ağrılar dayanılamayacak bir hal alabilmektedir. Baş ve boyun ağrılarının günümüzde pek çok sebebi bulunmaktadır. Özellikle boyun ağrıları başladığında tek bir yerde dolaşmakla sınırlı kalmamakta ve sık sık omuz ve kol gibi organlara da yayılım göstermektedir.

Boyun ağrıları, kimi zaman baş ağrılarını tetikleyecek nitelikte de olabilmektedir. Özellikle boynun arka kısmında gerçekleşen ağrılarda buna sıkça rastlanmaktadır. Yaşanan bu baş ve boyun ağrıları, iki tipte gerçekleşmektedir. Bunlardan en fazla birkaç gün süren ağrılar akut, uzun seneler devam eden ağrılar ise kronik olarak adlandırılmaktadır. Baş ve boyun birbirine pek çok sinir ve kas ile bağlı olan iki organdır. Bu sebeple birinde meydana gelen bir ağrı, diğer organı rahatlıkla etkileyebilmektedir.

Akut ağrıları genellikle yaralanma ve çeşitli enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkarken, kronik ağrıların nedeni ise vücudumuzda bulunan birçok hastalık olabilmektedir. Masa başında kambur ve eğik duran insanlarda baş ve boyun ağrılarına sıklıkla rastlanmaktadır.

Sebebi ağrıların oluşumunda duruş şeklinin önemidir. Bunun yanında yatış anındaki pozisyonlarda bu ağrıları tetikleyici nitelikte olabilir. Yaşanan bazı sakatlanmalar da boyun ağrılarına  yol açabilmekte ve kronik ağrıların başlamasına zemin hazırlayabilmektedir.

Öte yandan genel olarak ters hareket olarak bilinen boyun kaslarında yaşanan zorlanmalarda boyun ağrılarının sık sık rastlanan sebeplerinden biridir. Stres, birçok hastalığın nedeni olmakla birlikte baş ve boyun ağrıları da buna dahildir. Stres nedeni ile gerilen kasların arasında boyun kasları da bulunduğundan baş ve boyun bölgesinde de çeşitli ağrılar yaşanmaktadır.

Bunlara ek kolarak boyun kireçlenmesi, menenjit ve boyun diski kayması da baş ve boyun ağrılarına zemin hazırlayan nedenler arasında yer alır.

Baş ve boyun ağrısı sebebi ile doktora başvurduğunuz takdir öncelikle ağrıların nedeni araştırılmaktadır. Bunun için MR gibi görüntüleme tekniği kullanılarak yapılan inceleme sonucunda kesin teşhis konulmaktadır. Çıkan sonuçlara göre bölgede iltihaplanma olması durumunda antibiyotik tedavisine başlanması uygun görülecektir.

Bunun  dışında ağrıların başladığı sırada sıcak ve soğuk su ile de müdahale edilebilmektedir. Sıcak ve soğuk su ağrıların daha hafif bir hal almasında yardımcı olacaktır. Ayrıca tedavi süresince çeşitli boyun masajı ve egzersizlerden yararlanmak mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın