Bebeklerde Boyunda Beze


Bebeklerde Boyunda Beze 

Boyun bölgesinde gözle görülen şişliklerin oluşmasına boyun bezesi denilmektedir. Her yaşta görülebilen boyun bölgesinde oluşan bezeler bebeklerde de görülebilen bir sorundur.

Bebeklerde meydana gelen boyun bezeleri genellik ile büyüklerde görülen boyun bezelerine göre daha masumdur. Çünkü bebeklerde oluşan bezelerin büyük bir çoğunluğu enfeksiyon kaynaklıdır. Enfeksiyon kaynaklı bezelerin hem riskleri azdır hem de tedavi süreci daha kolay ve daha kısadır.

Bebeklerde doğumsal nedenler ile de bezeler oluşabilmektedir fakat bu oran oldukça düşüktür. Bebeklerde oluşan boyun bezelerinin oluşum nedeni büyük ihtimal ile enfeksiyon kaynaklı olacağı için sadece antibiyotik tedavisi uygulamak şişliklerin inmesine ve sorunlu bölgenin iyileşmesine yarayacaktır.

Fakat küçük bir ihtimal olsa da bebeklerde de kötü huylu bezeler olabilmektedir bu nedenle aileler bebeklerinin boynunda beze ya da bezeler gördüklerinde mutlaka bir doktora gitmelilerdir.

Bebeklerde Oluşan Boyun Bezelerinin Çeşitleri

Viral lenf bezi iltihabı ile oluşan: Bebeklerin boynunda küçük boyutlarda birden çok şişlik bulunuyor ise bunun nedeni lenf bezi iltihabı ile oluşan bezeler olabilir. Lenf bezi iltihabı ile oluşan bezeler yumuşak ve hareketli bir özelliğe sahiptir. Bu tür bezeler yaklaşık olarak bir ay ve üç ay gibi bir süre içerisinde tedavi edilebilmektedir.

EBV enfeksiyonu ile oluşan: Bu hastalığa halk arasında öpücük hastalığı da denilmektedir. EBV enfeksiyonu nedeni ile oluşan boyun bezeleri yaklaşık olarak 6 ay gibi bir sürede iyileşebilmektedir.

Bakteriyel lenf bezi iltihabı ile oluşan: Bakteriyel lenf bezi iltihabı kaynaklı boyun bezelerinin özellikleri ise birden çok olması ve boyun bölgesinde kısa sürede büyüyen şişlikler görülmesidir. Bu tür boyun bezeleri bebekler de ateş yükseltmekte ve ağrı vermektedir. Antibiyotik tedavisi bu tür boyun bezelerinin bir kaç hafta içerisinde iyileşmesini sağlar.

Atipik mikobakteri nedeni ile oluşan bezeler: Bebekler de oluşan boyun bezelerinin en tehlikeli türü atipik mikobakteri nedeni ile olaşan şişliklerdir. Bu hastalık bebeklerin temiz olmayan maddeleri ağızlarına sokması ile bulaşan bir hastalıktır.

Ayrıca çürük dişlerde bebeklerde bu tür boyun bezelerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Atipik mikobakteri nedeni ile oluşan boyun bezeleri antibiyotik tedavisine olumlu sonuç vermez. Bu tür boyun bezelerinde cerrahi müdehale uygulamak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın