Boyun Ağrıları Sebepleri


Boyun Ağrıları Sebepleri

Boyun ağrıları, kişinin hayat kalitesini düşüren, çalışma kapasitesini olumsuz yönde etkileyen bir ağrı türüdür. Ağrı, geçici olabildiği gibi, yanlış uygulamalar sonucu kronik hale de gelebilir. Üstelik masaj türü dışarıdan müdahale edilen tedaviler konusunda en hassas organ boyundur. Bu sebeple tedavi yöntemlerinden daha ziyade önemli olan boynun ağrıma sebeplerinin bilinmesi ve bu durumlardan kaçınılmasıdır. Boyun ağrıları sebepleri ise şunlardır:

-Boyun Kaslarının Zayıf Olması : Yetersiz gelişim, kalıtımsal nedenler ve hareketsizlik gibi nedenlerle kişinin boyun kasları zayıf olabilir. Boyun kaslarının zayıf olması ise, boynun başı taşımakta zorlanması demektir. Bu da boyunda ağrılara yol açar. Eğer kaslar birtakım egzersizlerle güçlendirilmezse bu ağrılar kronik hale gelecektir.

-Skolyoz : Skolyoz ( Omurga eğriliği) yani halk arasındaki adıyla kamburluk, boyun ağrısı nedenlerindendir. Normal bir vücutta baş omuzlarla paralel hizadadır. Bu sebeple başın vücuda bir ağırlığı olmaz. Fakat sürekli baş öne eğik yaşayan kişilerde başı boyun taşır ve bu iş boynu oldukça yorar. Ağrımasına neden olur.

-Duruş Bozukluğu ve Yanlış Oturma Biçimi : Uzun süre aynı biçimde oturarak masa başı iş yapmak, otururken öne eğilerek çalışmak, boynu eğik biçimde sabit tutarak kitap okumak veya telefona bakmak, yatarak televizyon izlemek, fazla spor yapmak ve fazla yüksek / alçak yastıkta yatmak gibi nedenlerle bu  ağrılar meydana gelebilir. Hatta perde asmak gibi basit bir işlemde uzun süre sabit durmak bile boyun ağrısına neden olabilir.

–  Stres ve Anksiyete : Vücut, stres altındayken kasların gerilmesine neden olan hormonlar salgılamaktadır. Bu durum, ilk olarak oldukça hassas olan boyun kaslarını etkiler. Gerilen boyun kasları ağrıya ve stresin daha da artmasına yol açarlar.

Travmalar : Bazı boyun ağrıları düşme, trafik kazası, iş kazası vb. travmalardan kaynaklanır. Düşme esnasında refleks olarak başı korumak için omuz öne atılır. Bu durum ise, hiçbir darbe alınmasa da boynun gerginlik sebebiyle ağrımasına neden olur.

-Boyun Fıtığı : Boyundaki disk adı verilen kıkırdakların içinde  jöle kıvamında bir sıvı vardır. Bu sıvı herhangi bir nedenle dışarı taşar da sinirlere baskı yaparsa boyunda fıtık oluşur. Boyun fıtığının ilk belirtisi ise boyun ağrısıdır.

Boyunda Kireçlenme : Boyun kireçlenmesinde boyundaki bağlar ve kıkırdaklar yıpranmış, omurilik ve sinir kanalları daralmıştır. Bu daralma sinirlerde baskı yapar ve boyun ağrıları kaçınılmaz olur.

-Romatizma Hastalıkları : İltihapsız romatizmalar, iltihaplı romatizmalar, yumuşak doku romatizması, vb. hepsi eklem ve bağ dokularında ağrıya yol açtığı için boyunda da ağrıya yol açarlar.

-Verem : Verem, eklemlerde ağrıya yol açtığı için boynun da ağrımasına sebep olur. Fakat tek başına boyun ağrısı veremin bir belirtisi olmaya yetmez.

-Tümörler : Vücutta tümör oluşumu sadece bulunduğu organı değil, civar organları da etkileyen ağrılara neden olur. Bu yönüyle boyun ağrısı için bir neden teşkil edebilir.

-Omurilik İltihabı : Boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar inen kemik boyunca meydana gelen bir iltihaplanma olduğu için boyunda da ağrı yapacaktır.

-Tiroit Problemleri : Hormonlarla ilgili sorunlardan kaynaklanan tiroit hastalıkları, ilk belirtilerini boyun ve boğaz üzerinde gösterir. Boyun ağrısı da bu belirtilerden biridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın