Boyun Ağrılarının Nedenleri


Boyun Ağrılarının Nedenleri

Boyun, baş ile gövdeyi birbirine bağlayan organ olarak adeta bir köprü görevi yapmaktadır. Bu nedenle boyun hem baş, hem vücut problemlerinden etkilenmekte; bu problemler boyunda farklı nedenlerle ağrılar olmasına yol açmaktadır.

Boyun ağrıları nedenleri 3 başlık altında toplanabilir:

1.OMURGA KAYNAKLI SORUNLAR 

A ) Travma: Bazen ölümle sonuçlanabilen boyun travmaları, yaşanan şu durumlarda ağrıya yol açarlar:

B) Trafik Kazaları : Araç içerisinde seyahat ederken  başın şiddetli bir şekilde herhangi bir yöne çarpılması, boyunda aşırı yüke neden olur. Olayın ilk anında ağrı hissedilmese de birkaç  gün içinde boyun ağrıları ortaya çıkar.

C) SPOR YARALANMALARI : Bazı spor türleri boyunda ağrıya yol açarak travmalara neden olmaktadır. Yüzme sporunda yüksek mesafeden suya atlama, futbolda topa kafayla vurma gibi.

D) İŞ KAZALARI : Beden gücüyle yapılan pek çok işte sürekli aynı aktivitelerin yapılmasından kaynaklanan boyun ağrıları görülebilir.

B) OMURLARIN YIPRANMASI : Boyunda yukarıdan aşağı sırasıyla 4. ve 6. omurlar en çok kullanılan omurlardır. Doğal olarak çok yıpranırlar. Bir süre sonra omurlardaki disklerin içindeki elastikiyet sağlayan sıvılar azalır ve diskler elastik yapılarını kaybederler. Bu durum disklerin sinirlere baskı yapmasına ve boyunda ağrıya yol açar.

C) MESLEKÎ NEDENLER : Badanacılar, uzun yol şoförleri, 8 saatten fazla masa başı çalışanlar ve sürekli bilgisayar kullanılan mesleklerde çalışanlar boyun ağrısını en sık yaşayan kişilerdir.

D) FITIK : Fıtık kaynaklı boyun ağrısında kol ağrısı da mevcuttur.

2. İÇ ORGAN RAHATSIZLIKLARI 

Örneğin akciğerde görülen Pancoast tümörü veya akciğer enfeksiyonlarında boyun ağrısı bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Bazı kalp hastalıkları boyun ve kola yayılan ağrılara neden olabilir.

3.BOYUNDAN KAYNAKLANMAYAN ÇEŞİTLİ NEDENLER  

A) STRES : Gerginlik, uzun süren öfke kontrolü gibi durumlar, kaslarda bilhassa boyun kaslarında gerginliğe yol açarak boyun ağrısına neden olurlar.

B) ADALELERİN HASSASİYETİ : Boyun adaleleri klima, rüzgar çarpması, terleyip terin soğuması, rahatsız pozisyonda uyku, alçak veya yüksek yastık gibi etkenler sebebiyle gerilebilir. Bu gerginlik ağrıya neden olur.

 

C) YANLIŞ DURUŞ : Utangaç kişilik, uzun boy, ağır okul çantaları nedeniyle daha küçük yaşlarda kişilerde kamburluk başlayabilir. Kamburluk sonucunda boyun öne düşer ve başı tek başına taşımak zorunda kalır. Bu da kronik ağrılara kapı aralar.

D) GÖZ PROBLEMLERİ : Görmekte zorluk çeken ama tedavi olmayan bazı kişiler, görebilmek için boyunlarını sürekli ileri atarlar. Boyun bu sürekli gergin duruştan kötü etkilenir, gerilir ve ağrır.

E) ROMATİZMAL NEDENLER : Romatoid artrit; sadece boyun ağrısına yol açmakla kalmaz, ölümle de sonuçlanabilir.

Görüldüğü gibi boyun ağrısına neden olan pekçok etken vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın