Boyun Ağrısı Nedenleri


Boyun Ağrısı Nedenleri

Hareketlerinizi oldukça kısıtlayan durumlardan birisi olarak karşımıza boyun ağrıları çıkmaktadır. Sıradan bir ağrı gibi görünse de boyun ağrısının çok fazla çeşidi ve nedenleri bulunmaktadır. Sizler de bu yazımızda, hangi durumlarda ne gibi bir boyun ağrısını yaşayacağınızı ve bunun nedenlerini en iyi şekilde öğrenebileceksiniz.

KAS TUTULMASI NEDENİYLE BOYUN AĞRISI

En çok görülen mekanik boyun ağrısı türleri arasında duruştan ve oturuştan kaynaklı olarak kas tutulmasına bağlı olarak görülen bir durumdur. Zedelenmeler, kazalar ve masa başında sürekli oturmaktan dolayı görülen kas tutulmalarına bağlı boyun ağrısı için kollar veya omuzlardaki birtakım tutulmalar da buna eşlik edecektir.
Bunun çözümü klavyede yazı yazarken, araba sürerken, uyurken veya el işi yaparken daha dikkatli olmaktır.

STRES NEDENİYLE BOYUN AĞRISI

Uzun süredir takılıp kalmanıza neden olan bir konu varsa ve bu size büyük bir stres yaşatıyorsa, bu durumda kasların gerilmesini etkileyen hormonlar daha fazla salgılanacaktır. Bunun neticesinde de boyun ve bel sağlığını olumsuz etkileyen birtakım tutulmalar olacaktır. Bu stres kaynaklı olarak boyun ağrılarını beraberinde getirecektir.
Gerginliğin giderilmesi için masaj tekniklerini, sıcak su etkisini ve egzersizleri kullanabilirsiniz.

DÜŞMELER NEDENİYLE BOYUN AĞRISI

Boyun bölgesinin ciddi derecede hasar almasına neden olan düşmeler yaşıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda geri dönüşü neredeyse imkansız olan ciddi problemleri yaşama riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle spor yaparken veya kaza gibi durumlarda ilk olarak boyun bölgesinin sağlığına dikkat etmelisiniz.

BOYUN FITIĞI NEDENİYLE BOYUN AĞRISI

Boyun omurunda disk adı verilen kemiklerdeki sıvıların taşması neticesinde oluşan fıtıkların şiddetli boyun ağrılarına neden olduğunu görmekteyiz. Hareketlerinizi kısıtlayan ve diğer bölümlere de baskı yapan bu durum karşısında uzman bir doktordan yardım almalısınız. Kolları güçsüz hale getiren boyun fıtığının hemen tedavisine başlanmalıdır.

KİREÇLENME NEDENİYLE BOYUN AĞRISI

Boyundaki kıkırdak yapıların yıpranması ve sertleşmesi neticesinde kireçlenme meydana gelir. Omuriliği ve sinir kanallarını daraltan bu olay neticesinde boyun ağrıları çok şiddetli bir şekilde kendisini göstermektedir.
Genel olarak fizik tedavi yöntemiyle hafifletilen kireçlenme için sizler de uzman bir doktordan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın