Boyun Ağrısı Sebepleri Nelerdir


Boyun Ağrısı Sebepleri

Günlük yaşamınızda hareketlerinizi kısıtlayan unsurlardan birisi ağrıları çeşitli bölgelerde yaşamanızdır. Bu bölgelerden birisi olan boyun kısmında yaşanan ağrıların aniden girmesi, diğer bölgeleri etkilemesi ve kas sistemlerini de olumsuz bir biçimde yavaşlatması şeklinde çeşitli faktörler birçok rahatsızlığı belli etmektedir. Bizler de bu yazımızda boyun ağrısı sebepleri arasında yer alan nedenlerin neler olabileceğine dair önemli ayrıntıları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

BOYUN AĞRILARINI NEDEN YAŞARIZ?
Boyun ağrısından şikayetçi olduğunuzda, günlük yaşamınızda bazı davranışlarınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunların gerçekten yeterli olup olmadığını görmek için öncelikle boyun ağrılarınızın neden kaynaklanmış olabileceğine dair fikirleri almanız gerekmektedir. Bunun için sizlere boyun ağrılarını neden yaşıyor olabileceğinize dair başlıkları aktarmak istiyoruz.

Boyun tutulmalarına bağlı ağrılar: Sıcaktan soğuğa geçtikten sonra uzun süre kalmak boyun tutulmalarını beraberinde getirecektir. Bunun yanında çalıştığınız mesleklerin, bilgisayar başında uzun süre durmanın ve bazı omurga rahatsızlıklarının boyun tutulmalarına bağlı ağrıları beraberinde getirebileceğini unutmamalısınız.

Duruş bozukluklarına bağlı boyun ağrıları: Çok ağır yüklerle uzun süre durmak veya hareketsiz olarak beklemek, duruş bozukluklarına bağlı boyun ağrılarını yaşamanıza neden olacaktır. Yatarken veya çalışırken sabit olarak durmanız da bunları tetikleyecektir. Bulaşık yıkamak, klavyeden yazı yazmak veya perde asmak gibi aktiviteler esnasında duruşunuza dikkat etmelisiniz.

Stres ve endişe halinde boyun ağrıları: Vücudumuzun olumsuzlukları yaşamamıza neden olan hormonları salgıladıkları durumlar arasında yer alan stres ve endişe halinde baş ağrıları, bel ağrıları veya boyun ağrılarının yaşanması görülebilen bir olaydır.

Kazalardan sonra travmaya bağlı boyun ağrıları: Kaza yaşamışsanız veya boyun zedeleyici bir düşme yaşamışsanız, bunlar belirli bir travmaya neden olarak ağrıları hissetmenize neden olacaktır.

Boyun fıtığından kaynaklanan ağrılar: Omur kemikleri arasında yer alan disklerden kaynaklı olarak yaşanan boyun fıtıklarının da dayanılmaz ağrılara neden olabileceğini belirtmek istiyoruz.

Kireçlenme sonucunda boyun ağrıları: Boyun ağrılarının temel nedenlerinden birisi de bu bölgede bulunan bağların ve kıkırdak yapının zedelenmesiyle oluşan kireçlenmelerdir.

BOYUN AĞRILARI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Yukarıdaki nedenlerden herhangi birine bağlı olarak yaşadığınız boyun ağrılarının tedavisi de yine bunların ortadan kaldırılması şeklinde yapılacaktır. Aynı zamanda bol bol egzersiz yapmanın da tedavinin ilk aşamalarında sürekli tekrar edileceğini unutmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın