Boyun Ameliyatı


Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı, boynun içinde bulunan omurların arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu omuriliğe baskı yapması ve kola gelen sinirlere baskı yapması sonucu ile oluşan bir hastalıktır. Boyunda bulunan omurlar sistemin en narin ve en küçük omurlardır. Kolay bir şekilde travmalardan etkilenmektedir. Bunun yanı sıra çok eklemli hareketlere sahiptir. Sağa-sola, yukarı-aşağı hareket yapabilirler.

Boyun fıtığı olan birinin omuzları ve parmaklarına kadar olan bölge ağrımaktadır. Bu bölgede ağrı çok şiddetlidir. Bazen ise sırtına veya kürek kemiğine kadar yayılabilir. Boyun fıtığı olduğunun belirtileri şunlardır; Elde ve omuzlarda ağrı, elde kuvvetsizlik ve gece yurken şiddetli ağrılar boyun fıtığının belirtileri arasındadır ve en çok, boyun fıtığı olan hastalar bu gibi şikâyetlerden gelmektedir.

Boyun fıtığı daha çok ağır yük kaldıran ve sürekli masa başında çalışan kişilerde görülür. Çünkü bu mesleklerde omuza ve boyuna çok iş biniyor ve ağrı gibi boyun fıtığı belirtileri oluşuyor. Boyun fıtığı tedavisinde en önemli şey erken teşhisdir. Bu gibi durumlarda hemen hekimliğe başvurmak gerekir. Geç kalınmaz ise doktorun vereceği uygulamalar ile bu hastalık geçebilir veya süresi uzayabilir.

Boyun fıtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüzde boyun fıtığı mikrocerrahi tekniğiyle yapılmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatının büyük bir kısmı önden boğazın ön kısmına yapılan girişimden yapılır. Bu yüzden en geçerli yöntem mikrocerrahi yöntemidir. Mikrocerrahi tekniğiyle yapılan ameliyatlar şuana kadar hep olumlu sonuç vermiştir. Bu nedenle şuan günümüzde Dünya’nın her yeri bu yöntemi kullanmaktadır.

Boyun ameliyatında ilk olarak boyunun ön kısmı kesilir. Bu 1-2 santimetre kadardır. Küçük bir kesiktir ve mikroskop altından yapılır. Boyunda bulunan omurganın içine girilerek, içinde bulunan tıtıklaşmış disk çıkarılır. Ve bunun yerine o boşluğu doldurmak için cache denilen materyal koyulur. Bunun Türkçe de karşılığı kafestir. Boyun fıtığı son yıllarda ve mikrocerrahi tekniği ile son derece olumlu sonuç veren hoş bir ameliyattır.

Boyun ameliyatı diske göre değişir ve oratalama 1-2 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra hasta gözlem altına alınır ve biraz gözlemlenir. Ameliyattan sonra hafif ağrılar olabilir. Sonuç da elimize iğne batsa açıyor. Bunun yanı sıra hasta 1 günde ayağa kalkabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Boyun Ameliyatı (1 Yorum)