Boyun Damar Tıkanıklığı Belirtileri


Boyun Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Boyun damar tıkanıklığı belirtileri, boyunda yer alan şah damarının yani karotis adı verilen damarın tıkanması ile birlikte kendisini gösterir. Genellikle 40 yaşından sonra görülen bu durum önemlidir. Şah damarı, beynin beslenmesini sağlayan alandır. İlk olarak karotis damarda görülen tıkanıklık, daha sonra tüm damarda tıkanıklığa sebep olur.

Damar sertliği, damar tıkanıklığının en büyük sebebidir. Sert bir hasar sonucunda da damar sertliği ya da tıkanma oluşabilir. Karotis damarındaki tıkanıklık daha çok şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon problemi yaşayan, vücudundaki yağ oranı yüksek olan bireylerde yaygın şekilde meydana gelir. Boyun damar tıkanıklığı erkeklerde daha çok görülmektedir. Birçok belirti ile kendisini gösteren bir durumdur.

    Karotis damarda tıkanıklık olması halinde,

Hastalarda konuşulanları algılayamama ve görmeme,
Konuşma bozuklukları,
Ani bayılmalar,
Kolların ve bacakların felç etkisi yaşaması,
Yüz felci olması,
Hastada sürekli olarak baş dönmesi,
Mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler meydana gelir.

Boyun damarında oluşan tıkanma sonucunda ise, iki farklı belirti görülecektir.

Bunlar;

– Birincisi, o bölgeye yeterli kan gitmediği için faaliyetlerinin de aksaması durumudur.
– İkincisi ise, tıkanma sebebiyle rahat bir kan akışı olmadığı için, küçük bir pıhtı oluşabilir ya da tıkanıklığa sebep olan yağ birikiminden bir parça beyne ulaşarak, beyindeki damarı felç eder ve bunun sonucunda hastada görme ve konuşma bozuklukları meydana gelir.

İskemik atak olarak da bilinen beyin tıkanması, damar tıkanmasının engellenmemesi sonucunda görülebilecek bir diğer problemdir. Kendiliğinden iyileşme gösterebilen ve nörolojik sonuçlar doğuran bu durum zamanında engellenmezse kalıcı felçlere de neden olabilir. Bu nedenle damar tıkanıklığı belirtileri gösteren hastaların zamanında doktora gitmesi gerekmektedir.

Boyun Damar Tıkanıklığı İçin Tanı ve Tedavi

Klinik ortamda gerçekleştirilen muayene sonrasında, teşhis için damar ve beynin görüntülenmesi yöntemlerinden faydalanılarak sonuç alınır. Bu yöntemlerden bazıları;

MR anjiyo,
BT ile anjiyo
Renkli doppler  ve
Katater yöntemi ile anjiyo testleri, kesin tanı için yeterli olur.

Tedavi esnasında tıkanıklık fazla görülmezse ve hastanın çok fazla şikayeti olmazsa, kanı sulandırıcı ilaçlar da kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın