Boyun Damarlarında Ağrı


Boyun Damarında Ağrı

Günümüzde genç ve orta yaşlı kişilerde en sık görülen bir durumdur. Bazen tüm gün boyunca boyun damarı ağrımaktadır. Bu ağrı hafif ve şiddetli olabilir. Genellikle boyun damarının ağrıması gece yanlış bir biçimde uyumaktan kaynaklanmaktadır. Bu tür durumlarda hastaların boyun yastığı veya daha rahat edebilecek yumuşak ve alçak yastıklar kullanması gerekmektedir.

Ayrıca boyun damarının ağrımasında sürekli masa başında oturmak da etkilidir. Bu gibi durumalar da boyun damarlarında deformasyon olur ve ağrı olmaktadır. Bunun yanı sıra boyunda oluşabilecek hastalıklarda boyun ağrısına neden olabilir. Bu hastalıklar boyun düzleşmesi, boyun fıtığı ve disk kaymaları gibi rahatsızlıklardır. Bu hastalıkların başlangıcı boyun damarlarının ağrıması sonucu tedbir verebilmektedir.

Boyunda bulunan kireçlenmede boyun damarlarının ağrımasına ve boyun damarlarının deformasyona uğramasına sebep olabilmektedir. Boyun damarlarında meydana gelen ağrıların tedavi edilmesi ve kaynağının bulunması önemlidir. Boyun damarı ağrıyan hastanın bir hekime başvurması gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda hastalara MR yapılmaktadır. MR sonucuna göre hastalığın sonucu bulunur. Fıtık kaynaklı boyun damarının ağrımasın da hastalar fizik tedaviye gitmelidir. Fizik tedavisinin olumlu sonuçlar vermemesi durumunda hastanın ameliyat edilmesi gerekmektedir. Kireçlenmeden kaynaklı boyun ağrısı var ise hastanın fizik tedaviye görünmesi ve kireçlenmeyi azaltıcı ilaçlar kullanması gerekmektedir.

Boyun damarı ağrıyan bir kişide; baş dönmesi, yorgunluk, ateş, uykusuzluk, omuz ağrıması, karıncalanma ve şişme var ise bu durum tehlikelidir. Yani bu gibi durumlar genellikle boyun fıtığı ve boyun kanseri vb. hastalıkların başlangıcını göstermektedir. Bu gibi durumlar yok ise var ara ara oluyor ise birkaç egzersizle bu ağrıdan kurtulmak mümkündür.

Boyun damarı ağrıyan bir kişi düzenli bir şekilde ve düzgün biçimde egzersiz yapar ise bu hastalıktan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Genellikle 1-2 hafta sürmektedir. Bu egzersizleri doktor kontrolünde ve kendi evlerinizde yapmak mümkündür.

Egzersizleri ağrı geçtikten sonrada yapmalısınızdır. Çünkü bu hastalık daha sonra tekrar görülebilmektedir. Ayrıca bu egzersizleri yaparsanız ileride olabilecek boyun fıtığı gibi tehlikeli hastalıkları önceden önleyebilirsiniz. Bu egzersizler kısa süren bir hareketlerdir. Yaklaşık 10 dakikada bitirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın