Boyun Düzleşmesi Belirtileri


Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Omuz bölgesinden kol bölgesine doğru yoğunlaşam ağrı türüne boyun düzleşmesi adı verilmektedir. Omurga dengesini sağlamak adına vücudumuzn çeşitli bölgelerinde kıvrımlar bulunmaktadır. Bu kıvrımlar çeşitli nedenlere bağlı olarak hasar görebilmekte ve boyun düzleşmesi gibi problemlere neden olabilmektedir.

Özellikle bel ve boyun bölgesinde gözle görülür derecede fazla bulunan bu kıvrımları korumak ve dikkatli olmak gerekmektedir. Aksi halede sağlığımızı derinden etkileyebilecek fiziki problemlere yol açabilecektir. Boyun düzleşmesi ile ilgili pek çok belirti bulunmaktadır. Aşağıda belirtecek olduğumuz belirtilerin görülmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurmanız önem arz etmektedir.

Şiddetli ağrılar: Boyun düzleşmesi probleminde en büyük belirti şiddetli ağrılar olacaktır. Kıvrımların zarar görmesinden dolayı aşağı yönlü basınç uygulanacak ve bu durum şiddetli ağrılara yol açabilecektir. Boynun sırt ile birleştiği noktada yoğunlaşan ağrılar boyun düzleşmesi belirti olabilir. Özellikle başın arkaya doğru yaslanması durumunda ağrıların şiddetlenmesi görülebilir.

Duruş Bozuklukları: Bir diğer önemli belirti ise duruş bozukluklarıdır. Normal koşullarda başın sürekli olarak öne dorğu eğilmesi durumları boyun düzleşmesi için bir belirti olabilir. Bu bozukluk gözle görülebilir derecede olabilmektedir.

Boyun Hareketlerinin Kısıtlı Yapılabilmesi: Normal koşullar altında boyun sağa sola ve öne arkaya çok rahat bir şekilde döndürülebilir. Ancak, boyun düzleşmesi probleminde bu hareketler çok kısıtlı bir şekilde yapılabilmektedir. Tedavi amaçlı kas gevşetici krem ve ilaçlar kullanılabilir.

Şiddetli Belirtiler: Boyun düzleşmesi ile ilgili çok daha şiddetli belirtiler söz konusu olabilmektedir. Bu tür belirtiler boyun düzleşmesinin ilerlemiş evrelerinde görülecektir. Bu gibi durumlarda sinir kökleri ve omurilik baskı altında kalabilmektedir. Oluşan bu baskılara bağlı olarak kıvrımların bağlı olduğu bölgelerde çeşitli sağlık problemlerine neden olabilecektir.

Farklı bölgelerde uyuşma ve karıncalanma gibi durumlar en sık yaşanılan problemler arasında yer almaktadır. Yaşanan bu baskılar nedeniyle kol ve bacaklarda aşırı derecede güç kaybına sebep olabilmektedir. Uyuşma ve karıncalanma gibi sorunlarla birlikte bir dizi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle belirtilerin ilk görüldüğü anda hemen doktora başvurmak ve gerekli olan tedaviyi titiz bir şekilde uygulamak şarttır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın