Boyun Düzleşmesi Egzersizleri ve Hareketleri


Boyun Düzleşmesi Egzersizleri ve Hareketleri

Boyun düzleşmesi, yandan bakıldığında tıpkı C harfi şeklinde olan omurganın, zamanla düz bir çizgi şeklini almasıdır. Boyun düzleşmesi en çok boyun ağrısıyla kendini gösterir. Uzmanlar boyun düzleşmesinden ve meydana getirdiği ağrılardan kurtulmanın, alışkanlık haline getirilecek birtakım egzersizlerle mümkün olduğunu söylemektedir. Boyun düzleşmesi egzersizleri ve hareketleri ise şunlardır :

 

Boyun düzleşmesi egzersizleri

1. Boyun egzersizlerine başlamadan önce boyun düzgün bir pozisyona getirilmelidir. Bir sandalyeye baş ve boyun dümdüz olacak şekilde yaslanmalıdır. Bu esnada yüz de karşıya bakmalıdır. Egzersizler bu pozisyon bozulmadan yapılmalıdır.

2.  Eller, parmaklar birbirine kenetleyerek alna konulur. Bir yandan alın  ellerle kuvvetle geri itilerken, diğer yandan da alınla eller ileri itilir. Bunu yaparken ilk günler 10’a kadar, egzersizlere alıştıktan sonra 20’ ye kadar sayarak bu pozisyonda beklenir . Egzersiz 3 kere tekrarlanır.

3. Aynı şekilde eller kenetlenerek başın arka tarafında bağlanır ve baş bu sefer  kuvvetle arkaya itilir. Ellerle de başın arkaya gitmesi engellenmeye çalışılır. Bu hareket için de ilk günler 10’a kadar, daha sonra 20’ye kadar sayıp beklenir. Aynı hareket 3 kere tekrarlanır.

4. Sağ el başın sağ yanına koyularak kuvvetle bastırılır. Aynı şekilde baş da sağa doğru yatırılmaya çalışılır. Bu hareket, yukarıdaki egzersizler sayısınca yapılır. Bu egzersiz, aynı zamanda kol kaslarını da güçlendirecek bir egzersizdir.

5. Aynı hareket bu sefer sol el ile başın sol tarafında yapılır.

6. Boyun serbest bırakılarak çene omuza değdirilmeye çalışılacak şekilde baş aşağı eğilir.10’ a kadar sayarak bekledikten sonra baş yavaş yavaş yukarı kaldırılır. Bu işlem 3-5 kez tekrarlanır.

7. Bu sefer baş arkaya doğru eğilebildiği kadar eğilir. Bu pozisyonda 5’e kadar sayılarak beklenir. Sonra baş yavaş yavaş yukarı doğru kaldırılır. Bu işlem de 5 kere tekrarlanmalıdır. Baş dönmesi gibi bir durumla karşılaşılırsa, bu egzersiz daha az yapılmalı veya hiç yapılmamalıdır.

 

8. Baş sağa doğru yavaş yavaş dönebildiği kadar döndürülür. Bu şekilde 10’ a kadar sayılarak beklenir. Sonra aynı şekilde yavaş yavaş dönebildiği kadar çevrilir. Bu pozisyonda da 10’a kadar sayarak beklenmelidir. Bu işlemin 5 kere tekrarlanması yeterlidir.

9. Vücut tamamen dik bir hale getirilerek, baş sağ omuza değecek şekilde yaslanır. Bu şekilde 10’a kadar sayılır. Hareket 5 kere tekrarlanır. Aynı hareket sol tarafla da yapılır.

10. Omuzlar yukarı çekilebildiği kadar çekilir. Bu pozisyonda 10’a kadar sayılır. Sonra omuzlar serbest bırakılır. Bu da boyun ağrısında oldukça rahatlama sağlayacak bir egzersizdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın