Boyun Düzleşmesi Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Boyun Düzleşmesi Nedir

Son zamanlarda özellikle genç yaştaki bireylerde görülen boyun düzleşmesi ile ilgili bilmediğiniz pek çok detay olabilir. Bunlardan bazıları nasıl oluştuğu, neden kaynaklandığı veya tedavisinin nasıl yapılacağıdır.

Bizler de siz değerli ziyaretçilerimizi boyun düzleşmesine karşı bilinçli bir hale getirmek amacıyla bu sorularınızın yanıtlarını vermeye başlayacağız.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL OLUŞUR?
Doğuştan veya sonradan gelişen boyun düzleşmesi şekil olarak değişimi ifade etmektedir. C görünümünde olan omurların I şeklini almasıyla birlikte boyun düzleşmesi oluşmaktadır. Mutlaka tedavi altına alınması gereken bir rahatsızlıktır.

Oluşumuna neden olan faktörlerin neler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NEDENLERİ NELERDİR?
Boyun bölgesinde düzlüğün oluşmasının nedenleri uzun süre sabit kalmaktır. Bu birçok meslekte rastlanılan bir durumdur ve uzun süre aynı şekilde kaldığınızda boyun bölgesinde bu deforme yaşanmaktadır.

Çok çalışmak, masa başında çalışmak, stres yaşamak, mutsuzluk ve olumsuz enerji nedeniyle bu problemi yaşamanızın kaçınılmaz olduğunu unutmamalısınız.

BOYUN DÜZLEŞMESİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Boyun bölgesinde ve etrafında yapılacak fiziksel muayene ile vücudunuzun vereceği tepkilere bakılır. Ellerde ve kollarda yaşanan güç kayıplarının olup olmadığına göre de boyun düzleşmesi teşhis edilebilir. Gerekli testler, röntgen veya MR neticesinde tam olarak boyun düzleşmesinin olup olmadığı görülecektir. Fiziksel aktivitelerinizi kısıtlayan bu durum karşısında yaşadığınız şikayetleri hafife almayın ve en kısa sürede, en yakın sağlık merkezine başvuru yapın.

BOYUN DÜZLEŞMESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Boyun düzleşmesi tedavisinde uzmanlar cerrahi tedavi yönlerini geri planda bırakarak, öncelikle boyunluk kullanımını tavsiye etmektedirler. Bazı egzersizlerle de gerek gördüklerinde ek tedavi uygulamaktadırlar. Omuriliğin ve sinirlerin baskı altında olduğu durumlarda oluşan güç ve enerjiyi yeniden aldırabilmek için bu yöntemleri tedavi amaçlı kullanmaktadır.

Bunun dışında ameliyat seçeneğini ise boyun düzleşmesi için son evrelerde uygulayabilmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavisi yapılırken fazla ağır yükleri taşımaktan uzak durmalısınız. Ortopedik yatak ve yastıkları seçerek boyun bölgesinin uygun seviyelerde kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun gibi tedbirler sayesinde daha sağlıklı bir boyun yapısına sahip olabilirsiniz. Sürekli bulunduğunuz pozisyonu değiştireceğiniz hareketleri uzman doktorlarınızdan öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın