Boyun Düzleşmesi Tedavisi


Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Sağlıklı bir boyun, C şekli görünümündedir. Sürekli masa başı çalışan, duruş bozukluğu olan, kas yapısı zayıf, hareketsiz veya gergin olup üzüntüsünü içine atan kişilerde boyun bir süre sonra bu sağlıklı şeklini kaybeder ve düzleşir. Boyun düzleşmesi boyunda kronik ağrılara ve çoğu zaman baş ağrısı, baş dönmesi gibi ciddi şikayetlere neden olan bir problemdir. Boyun düzleşmesi  tedavisi ile, 4-6 hafta gibi kısa bir sürede boynu yeniden eski kavisli haline döndürmek mümkündür.

Boyun Düzleşmesinde Doğru Teşhis 

Doğru tedavi için, önce doğru teşhis gerekmektedir. Hasta önce detaylı muayene edilir. Boyun bölgesinin yan tarafından röntgen filmi çekilir. Doktor gerekli görürse  MR veya BT gibi ileri seviyede tanı araçları da kullanır. Bu yöntem genellikle, şikayetleri ileri seviyede olan kimselerde, hastalığın boyun fıtığı seviyesine ulaşıp ulaşmadığını görmek için kullanılır.

Eğer boyun  düzleşmesi teşhisi konulursa, bu sefer düzleşmeye neden olan etken üzerinde durulur.  Hastadan düzleşmeye neden olacak duruş biçimlerinden kaçınması istenir.

Boyun Düzleşmesinde İlaçla Tedavi 

Boyun ağrılarını kesmek için ağrı kesici/kas gevşetici özelliğe sahip hap ve kremlerden yararlanılır.  Eğer boyun düzleşmesi anksiyete veya depresyona bağlı gelişmişse, bir de  anksiyolitik ve antidepresan ilaçlar verilerek bu hastalıklar da tedavi edilir . Boyunluk , ağrıların şiddetli olduğu durumlarda birkaç gün süreyle kullanılabilir.

Boyun Düzleşmesi İçin Fizik Tedavi 

Boyun düzleşmesi için, omuriliğin ve disklerin durumuna göre fizik tedavi alınması gerekebilir. Boyun düzleşmesinde fizik tedavi  iki yöntemle gerçekleşir : Aletle yapılan fizik terapi ve manuel terapi. Türkiye’ de daha çok aletle tedavi ve birtakım boyun hareketlerinin hastaya birebir olarak uygulatılması yöntemi uygulanmaktadır. Manuel terapi ise fazla kullanılmamaktadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar 

☆ Uzun süre başı eğik tutmamalıdır.

☆ Tedavi sırasında hasta ağır kaldırması gereken işler yapmamalıdır.

☆ Aşağı değil karşıya bakarak yürümelidir.

☆ Klima, vantilatör gibi hava üfleyen aletlere yaklaşmamalıdır.

☆ Gergin ortamlar ve olumsuz düşüncelerden kaçınmalı , sıkıntılarını içine atmamalıdır.

☆ İç eşyaları omuzlarını tamamen kapatmalı , soğuk havalarda boynu kapalı giyinmelidir.

☆ Ortopedik boyun yastığı kullanmalı ; hatta mümkünse 21 gün sert bir yerde yastıksız yatmalıdır.

☆ Doğru oturuş ve ayakta duruş biçimine dikkat etmelidir.

☆ Oturduğu yerden kalkarken bel ve boynundan kuvvet almamalı, öne doğru kayarak kalkmalıdır.

☆ Kol destekli sandalyeleri tercih etmelidir.

☆ Banyodan sonra ve terleyince boynunu ıslak bırakmamalıdır.

☆ Yatarken yüz üstü değil, yan yatmalıdır .

Boyun Düzleşmesinde Bitkisel Tedavi 

☆  Düzleşmeden dolayı boynun ağrıdığı durumlarda , mercimek pişirilip lapası buzdolabı poşetine konur. Deriyi yakmayacak ısıdayken boyna kompres yapılır. Bu uygulama rahatlık sağlayacaktır.
☆ 1 tatlı kaşığı soğuk sıkım susam yağının içerisine 2 çay kaşığı  adaçayı yağı karıştırılıp boyna masaj yapılır.
☆ Eşit miktarlarda zeytinyağı , ceviz yağı , hardal yağı, kekik yağı ve badem yağı karıştırılarak boynun ense kısmına sürülür. Üzeri streç filmle kaplanır. Bu terkip kasları gevşetir ve boyun bölgesindeki kan akışını normale çevirir.

Boyun Düzleşmesinde Egzersizle Tedavi 

Uzmanlar, boyun düzleşmesi için hangi tedavi uygulanırsa uygulansın; en kalıcı tedavinin kişinin günlük olarak yapacağı boyun egzersizleri olduğunda hemfikir. Bu egzersizler , sadece şikayetleri gidermekle kalmıyor, aynı zamanda boyun kaslarını güçlendirerek  aynı sorunla tekrar karşılaşmanızı önlüyor. Düzenli egzersizle 2-3 hafta gibi kısa bir sürede şikayetler büyük ölçüde azalıyor. Fakat boyna normal duruşunu öğretene kadar , ve de boynu geren psikolojik etkenler ortadan kalkana kadar bu egzersiz programını terk etmemek gerekiyor.

Boyun Düzleşmesinde Ameliyat Tedavisi 

Düzleşme , nörolojik bir problem oluşturmuşsa , omuriliğe baskı varsa ve bu durum bazı organlarda güç kaybına yol açıyorsa, doktor ameliyatı uygun görebilir. Fakat bu bölgeye yapılan ameliyatlar oldukça risklidir. Çünkü boyun bölgesinde pek çok sinir vardır. Bunlar zarar görebilir ve hasta ameliyat sonunda felç olabilir. Bu nedenle sadece hiçbir tedavinin işe yaramadığı durumlarda ameliyata başvurulur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın