Boyun Fıtığı Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmalı


Boyun Fıtığı Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılmalı

Boyun fıtığı, boynun omur bölgesinde oluşan, ağrılı ve boynun hareket etmesini zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Boynun esnek bir şekilde hareket etmesini sağlayan omuga içerisinde yer alan disklerden harhangi birinin kayması sonucu oluşur.

Kayan disk, omurganın arasına girer ve boynun rahat hareket etmesine engel olur. İlk zamanlarda boyun ağrısı olarak ortaya çıksada ilerleyen bir fıtık, boynun tamamen hareketsiz kalmasına yol açabilir.

Boyun fıtığının ilk evrelerinde ameliyata ihtiyaç yoktur. Bu evrelerde fıtığa sebep olan disk, kendi dışındaki kabuğu yırtmış ve omurga arasına doğru çıkıntı oluşturmuştur. Doktorun gözetiminde yapılacak olan boyun egzersizleri ve kaplıca tedavisi genelde etkili olur. Bunların yanında boyun ağrılarına bağlı olarak ağrı kesiciler kullanılır.

Boyun fıtığında ameliyat hangi durumlarda yapılmalı?
Boyun fıtığında ameliyat, en son tedavi seçeneğidir. Fizik tedavinin işe yaramadığı durumlarda yapılır. Diskin iyice omurgalar arasına kayması acıya sebep olur. Boynun hareket kabiliyeti düştüğünden ameliyat şarttır.

Boyunda fıtık ameliyatı, fıtığa sebep olan diskin alınması işlemidir. Alınan diskin yerine, boynun hareket etmesine yardımcı olacak olan yapay disk takılır. Zaman içerisinde fıtığa sebep olan disk, dış kabuğunu iyice yırtar ve omurganın hareket etmesini önleyerek, boyunda ağrı ve acı yaratır. Ameliyatın şart olduğu evre, disk kabuğundaki yırtılmaların arttığı ve diskin çıkıntıya yol açtığı evredir.

  • Fizik tedavi işe yaramıyor ise
  • Şiddetli ağrılar var ise
  • Boyun hareket ettirilemiyor ise

boyun fıtığı ameliyatı olunması şarttır. Boyun fıtığı ameliyatı, gerekli olmadıkça yapılmaz. Kendi içinde riskleri olan bir ameliyattır. Ameliyat sırasında sinirler tahrip olur ise ameliyat sonrasında dayanılmaz ağrılara yol açabilir. Boyun fıtığı ameliyatı güvenilir uzmanlar tarafında yapılmalıdır. Fıtığın hangi evrede olduğu belirlendikten sonra, doktorun vereceği bir karar olarak ameliyat, boynun ya ön tarafından yada arka tarafından yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın