Boyun Fıtığı Ameliyatı Riskleri


BOYUN FITIĞI VE AĞRILAR

Boyun fıtığı ve ağrılar… Ayrılmaz iki arkadaş. Boyun fıtığı rahatsızlığı birine musallat olduğunda artık yaşayacağı bıçak saplanmış gibi ani ağrılar sürpriz olmayacaktır. Günün ilk saatlerinde yataktan kalkınca hemen ben buradayım diyen ve rahat şekilde başın sağa sola oynatılmasına engel olan bir illettir.

Zamanla ağrılar ilerleyerek baş ve boyun bölgesinde kollara iner ardından kollar uyuşmaya ve güçsüzleşmeye başlar en son olarak ve en tehlikeli olarak son nokta olan parmak uçlarına vurdu mu artık sıkıntının boyutunu tarif bile etmek imkansızdır.

Boyun Fıtığında Ameliyat Son Çaredir

Boyun fıtığında ameliyat son çaredir. Boyun fıtığı söz konusu olunca doktorlar kesinlikle ameliyatı son çözüm olarak önerirler. Bunun yanında kulaktan dolma etraftan sıkça duyduğunuz, felç kalma, iktidarsızlık ve idrarı tutamama ihtimallerinin konuşulduğu sohbetlere itibar etmemek gerekir. Bilinmeli ki boyun fıtığı egzersiz, fizik tedavi ile iyileşme imkanı bulunan bir rahatsızlıktır. Çoğu aynı sıkıntıyı çeken hasta ağrı kesicilerle 2-3 ay bu tedavi yöntemine devam ederler ve son çare olarak da ameliyata başvurulur.

Boyun fıtığı ameliyatı gayet hassas bir ameliyattır. Boyun fıtığı ameliyatı ile boyun ağrılarından kesinlikle kurtulmayı hiçbir doktor size garanti edemez. Hatta tekrarlaması muhtemeldir ve yeniden ameliyat olmak gerekecektir. Tekrar ameliyat olma gereği genç hastalarda %20 oranında daha yüksek olarak ortaya çıkar.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Risklerle doludur

Ülkemizde boyun fıtığı ameliyatında bir çok yöntem kullanılmaktadır.  Microdiskektomi en çok tercih edilen ameliyat yöntemidir. Endoskopi ve lazer teknikleri de kullanılmaktadır.Lazer ile tedavi zaten çoktandır bırakılmış durumdadır.  Avantajlı olduğu halde maalesef tüm ameliyatlarda Endoskopik yöntemler kullanılamamaktadır.

Hasta ameliyat esnasında genellikle ağrı çekiyor. Üstelik Endoskopik ameliyatlar uzun sürmekte ve hastalığın nüksetmesi yaygın olarak gerçekleşebilmektedir. Endoskopik ameliyatlarda yaygın olarak likör yırtığı oluşmakta, sızıntılar meydana gelmekte, ameliyat alanının rahat görülememesi söz konusu ve bir çok komplikasyonların olma ihtimali bulunuyor.

Lazer ile yapılan ameliyatlarda lazer güçlü bir ışın olduğundan ameliyat yapılan bölgenin dışına taşıp diğer organlara zarar verebiliyor. Hastaların çoğunun sinirleri zedeleniyor. Anlaşılacağı üzere boyun fıtığı ameliyatı risklerle doludur. Tabi ki doktorlar ameliyatlardaki bu kusuru üstlerine almıyor ve gerekli açıklamayı yapmıyorlar. Hasta kuvvetle muhtemel yeniden ameliyat olmak zorunda kalıyor.

Eğer boyun fıtığınız varsa ameliyatı son çare olarak görmek zorundasınız. Belki de bunu diğer yöntemlerle halletmek en doğrusu olacaktır. Doktorların bu ameliyatı en az önermesinin bir nedeni de en çok başarısızlığa uğradıkları ameliyatın boyun fıtığı ameliyatı olması ve genelde hastaların tekrar tekrar ameliyat olma gereği hissetmeleri olduğunu unutmayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın