Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası


Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası

Boyun fıtığı ameliyatı oldunuz ve ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenler, tekrar ameliyat olmayacak duruma gelmemek için dikkat etmeniz gereken şartlar vardır. Bunlar;

Boyunu zorlamamak, ani şidetle boyun ters hareketlerinden kaçınmak gerekir. Eğer mümkün ise birkaç gün yatılmalı ve kazalarla karşı karşıya kalmamak gerekir. Bu işlem her ameliyat olan hasta için aynıdır. Ama ameliyat olmuş insanların buna biraz daha fazla dikkat etmesi gerekir. Bunun için uyku için boyun yastığı almak gerekir.

Uyurken boyunu zorlamamak ve ağrısını azaltmak için boyun yağtığı kullanılır. Ayrıca hastalara ameliyat sonrası yakalı verirler veya alınmasını söylerler. Bu yakalıkları dışarı çıkarken kullanmanız sizler için iyi olacaktır. Çünkü dışarıda neye maruz kalacağınız belli değildir. Dışarıda oluşabilecek travmalara karşı dikkatli olunmalı ve mutlaka yakalıkla çıkılmalıdır.

Boyun fıtığı ameliyatı mikrocerrahi yöntemleriyle yapılan bir ameliyattır. Ameliyat olan hasta ortalama 4 saat sonra boyunluk desteği ile ayağa kalkabilirler. 4 saat sonra ortalama bir sıkıntı yok ise doktor tercihine göre yemek yiyebilir, gezebilir ve sıvı ürünler tüketebilirler. Ameliyat olan hastalar aynı gün ya da ertesi gün taburcu olabilirler.

Taburcu oldukları zaman hasta kendini yormadan normal hayatına dönebilir. Yaklaşık 1 hafta sonra da iş başı yapabilirler. Ayrıca çalıştığı iş yük kaldırma, taşıma vb. işler gibi ağır işler değil ise 1-2 gün içinde de iş başı yapabilirler. Bayanlar da ise bu işlem farklıdır. Bayanlar daha narin olduğundan ağır işler kaldırmamalıdır. Bu işlem 1-2 hafta sürmektedir.

Boyun fıtığı ameliyatı olan hastaların birkaç gün ağrı çekmeleri normaldir. Bazı hastalar içinde ameliyat sonrası fizik tedavi uygulanabilir. İyileşme süresi açık ameliyatlara göre daha kısadır. Normal yaşantıya dönmek kısa sürede mümkündür.

Ayrıca boyun fıtığı ameliyatı olan hastalarında doktorun verdiği egzersizleri yapmaları gerekir. Doktorun dediği saatte veya günde bu egzersizleri yapmak gerekir. Ayrıca doktorun dediği programı yani dinlenme kesin olarak yapılmalıdır. Boyun fıtığı ameliyatı olan kişiler artık günlük aktivitelerine dikkat etmelidir. Çünkü tekrar bu gibi sıkıntılarla karşılaşmamak ve tekrar ağrı yapmasını engellemek gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın