Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yaparmı


Boyun Fıtığı Baş Dönmesi Yaparmı

Boyun fıtığının belirtileri, boyunda ağrı, üşüme,  baş dönmesi, boyunda uyuşma hissi ve boyun ucunda gerçekleşen uyuşmalardır. Bu semptomlar çoğu kimsede kronikleşmiş belirtilerdir.

Omurilikteki boyun omuru, başımızı düz tutmamızı sağlayan yedi parçadan biridir. Duruşumuzdaki bozukluklar, aşırı stres ve yorgunluk halinden en çok etkilenen omuriliğimizdeki sorunlar bazı baş dönmesi şikâyetleriyle karşılaşmamızı sağlar.

Boyun fıtığından kaynaklı baş dönmeleri, yaşamımızı normal bir şekilde idame ettirebilmemizi zorlaştırmakta ve buda yaşam kalitemizin düşmesine sebep olmaktadır.

Boyun Fıtığından Kaynaklanan Baş Dönmesinin Sebepleri

-Omurganın durumunu etkileyen değişiklikler, boyundaki sinirlere baskı yaparak bu bölgenin sertleşmesine ve tutulmasına yol açar.

-Orta kulak ve görme merkezinde boynun hareketi arasında kopukluğun olması dengesizlik yaratır. Bu durum, kişilerin bir araçta seyir halindeymiş hissine benzetmek mümkündür.

Böyle durumlarda gözlerin bir hareketi algılamasında, omurga ve orta kulaktaki bazı bölümler aynı harekete cevap veremediği için dengesizlik ve baş dönmesi oluşmaktadır.

Bu tür problemler, günlük yaşantımızda oldukça sıkıntılı durumlarla karşı karşıya kalmamıza neden olur. Boynumuzdaki aşırı duyarlılık hissedileceği için baş dönmesi korkusuyla boyun hareketlerimizi sınırlı yapmak zorunda kalırız.

Boyun fıtığından kaynaklı baş dönmeleri için önerilen bazı tedavi yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Fiziksel Terapi: Sinir sistemi ve vücuda iyi gelecek aerobik hareketler yapılabilir. Boyundaki tutukluğun giderilmesi önemlidir. Çünkü boyundaki tutukluğun derecesi ne kadar çok olursa o oranda orta kulak ve göz arasındaki bağlarda etkilenerek baş dönmelerine neden olur.

Düzenli Uyku: Sağlıklı ve düzenli bir şekilde uyku uyumak vücudun dengesini sağlayarak günlük stresin azalmasını sağlar.

Sıcak ve Soğuk Tedavi: Boyuna 3-4 dakika buz kompleksi uygulandıktan hemen sonra sıcak bir duş alınması boyun kaslarını rahatlatmaktadır.

Ayrıca bitkisel bir tedavi yöntemi olan biberiye ve lavanta bulunan suyun içinde dinlenmekte bu hastalık için önerilen alternatif yöntemlerdendir. Bu bitkilerin bel ve karın ağrısı gibi kas ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın