Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?


Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı, bel fıtığı probleminde görüldüğü gibi, omurlar arasındaki diskin şeklinin değişmesi veya diskten dışarı çıkması durumudur. Disk aralarında yer alan sıvılar dışarı çıktığı zaman, boyun bölgesine baskı uygulamaktadır. Bu baskı hissi ile hafif ya da şiddetli seviyelerde boyun ağrıları meydana gelebilir. Bu tarz ağrı oluşumları ve ağrılar ile birlikte boynun zor hareket ettirilmesi, boyun fıtığı belirtileri arasında sayılabilir.

Boyun fıtığı sanılanın aksine hiçbir belirti olmaksızın da ilerleme gösterebilir. Yeni oluşan bir fıtık boyun bölgesine baskı yapmayabilir. Fakat fıtık ileri bir seviyeye geldikçe, ağrı oluşumu da başlar.  Masa başında çalışmak ya da herhangi bir yükü taşımak çok daha zor hale gelir. Gün sonunda boyun ve sırt bölgesinde ağrılar olur. Yani boyun fıtığının ağrı belirtileri sadece boyun bölgesinde görülmez. Sırt, kol, bel ve omuzda da meydana gelir.

Boyun fıtığı sonucunda meydana gelen ağrılar nedeniyle ani hareket yapmak da zorlaşır. Başı sağa ve sola çevirmek neredeyse imkansız hale bile gelebilir. Uzun süre baş bölgesini sabit şekilde tutmak da gittikçe daha zor hale gelecektir. Örnek vermek gerekirse; sürekli karşıya bakmak ya da yatarken sağ pozisyonda başın durması, bir süre sonra ağrı artışına neden olmaktadır.

Sinirler üzerinde baskı oluşması sebebiyle el ve kollarda güç kaybı da oluşabilir. Aynı zamanda omuzdan el bölgesine kadar zaman zaman uyuşmalar da hissedilir. Omur içerisinden sıvı çıkması durumu, sinirlere baskı yaptığı için uyuşma görülmektedir. Herhangi bir zorlama ya da hava şartına bağlı olmadan da ağrı hissediliyorsa, boyun fıtığı şüphesi uyandırmalıdır.

Zamanında müdahale edilmediği takdirde hasta için daha ciddi sorunları beraberinde getirecektir. Bu nedenle bu tarz belirtileri yaşayan bireylerin geç kalmadan doktora gitmesi gerekir.

Belirtilerin doktora net bir şekilde aktarılması ile birlikte gerekli testler ve tetkikler gerçekleştirilir. Her boyun ağrısının boyun fıtığına neden olmayacağı gibi, ihmal edilmesi de daha ciddi sorunları getirebilir. Erken teşhis sayesinde gerekli cerrahi operasyonlar dahi çok kolay bir şekilde halledilir. Boyun fıtığı, tıpta çaresi olan bir rahatsızlık türüdür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın