Boyun Fıtığı Bitkisel Tedavi


Boyun Fıtığı

Boyun yedi adet boyun omurlarından oluşmaktadır. Omurlarımızın arasında da hareket etmemizi sağlayan diskler bulunmaktadır. Bu yapının içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurganın üzerine binen yükü absorbe ediyor. Aynı zaman da bu disk iki kemik dokusunun birbirine temas etmesini önlüyor.

Yaş ilerledikçe disk de bulunan doku suyunu kaybediyor. Buda dokunun daha sert ve hareketsiz olmasına neden oluyor. Vücudun ağırlığını taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman hastalık ortaya çıkıyor. Diskin içinde bulunan sert yapı küçük yırtıklardan içerdeki yumuşak olan kısmı dışarı çıkartıyor.

Boyun Fıtığının Bitkisel Tedavisi

Boyun fıtığında sağlıklı beslenme önemlidir. Kıvırcık, kalsiyum içeriği yüksek olan dereotu, bunun yanı sıra marul, peynirlerden ise kalsiyum ve protein zengini lor peyniri tüketilmesi omurganın kemik yapısını güçlendiriyor. Ayrıca balık da bulunan omega 3 yağ asitleri özellikleri gereği içerdikleri kolajen maddeler sayesinde dokuda ve disk de bulunan hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

Bu gibi kalsiyumu ve proteini yüksek besinler tedavi için çok önemlidir. Dejenere olan disklerin yeniden sıvı içeriğini arttırmak için vücut suya ihtiyaç duyuyor. Bunun için boyun fıtığı hastasının günden en az 8-10 bardak su içmesi gerekiyor. Ayrıca boyun fıtığı olan hastanın bol bol omega 3 alması gerekmektedir.

Boyun fıtığı hastalarının hayat kurtaracak olan bir ürün saf biberiye yağıdır. Bu yağı tek başına veya balık yağı ile kullanabilirsiniz. Saf biberiye yağının balık yağı ile karıştırıp veya sadece saf biberiye yağını fıtık olan bölgeye sürülmesi çok faydalıdır. Bu sürülme sonucu hafif masaj yapılmalıdır.

Boyun bölgesi çok hassas olduğundan çok sert bastırmamak ve aşırı sürmemek gerekir. Badem ve biberiye yağını sabah akşam her gün sürebilirsiniz. Bu yağı kullanırken tek dikkat etmeniz gereken ilke sıcak ortamda durmaktır. Yağı sürdükten sonra sıcak ortamda bulunulmalıdır.

Yapılan bir diğer araştırmada da kekik yağının boyun fıtığına çok iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu kekik yağını 15 gün boyunca her gün düzenli olarak boyunda kullanmak kasların güçlenmesini ve oluşan sertliğin azalmasını sağlayacaktır. Boyun fıtığı ve bel fıtığı çok tehlikeli bir hastalık olduğundan kişinin yatalak olması kolaydır. Ama hastanın alacağı önlem karşısında iyileşme görülebilecektir.

Bunun için sağlıklı beslenme, yaptığımız hareketler çok önemlidir. Ayrıca saf biberi yağı ile kekik yağı kullanılması çok faydalı olacaktır. Yalnız kekik yağının ilk 15 gün kullanılmalı ardından 15 gün ara verilmelidir. Yani ayda 15 gün kullanılmalıdır. Boyun fıtığı olan hastanın kalsiyum, omega ve proteini yüksek olmalıdır. Yediği yemekler çok önemlidir. Bunun için hasta haftada en az 3 gün balık yemelidir. Sebzeleri çiğ olarak tüketmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın