Boyun Fıtığı Nasıl Geçer


Boyun Fıtığı Nasıl Geçer

Boyun fıtığı nasıl geçer diye merak ediyorsanız yazımızı dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz. İlk olarak her ağrı ve sızının fıtık olduğu düşüncesi doğru değildir. Günün stresi ve yorgunluğundan dolayı veya herhangi bir ani hareketinizden dolayı geçici boyun ağrıları olabilmektedir. Bu kapsamda ilk olarak yaşamış olduğunuz problemin ne olduğunu net bir şekilde teşhis etmeniz gerekmektedir.

Bunun içinde kişisel düşünceler yerine, uzman bir hekime başvurmak şarttır. Boyun ağrıları ve boyun fıtığı şüphelerinde doktorlar genel fiziki muayeneler yaparlar. Bu kontrollerden kesin sonuç almak kolay değildir. Kesin sonuç ve doğru teşhis için bir takım testler, kontroller ve MR gibi cihazlara girmek şarttır. Yapılan bu kontroller ışığında genellikle sorunun nedeni ve boyutu belirlenmektedir.

Bu aşamalardan sonra boyun fıtığı teşhisi konulan hastalar için belli bir tedavi programı uygulanmaktadır. Uygulanacak olan tedavi yöntemlerinde cerrahi operasyonlar düşünülen en son olasılıklardır. Bu nedenle ilk etapta tıbbi bazı ilaçlar önerilmektedir. Ağrı kesici ilaçlar, kas gevşetici kremler, jeller ve benzer tıbbi ürünler ilaç tedavisi kapsamında kullanılmalıdır. İlaçların her biri düzenli ve eksiksiz kullanılması şarttır.

İlaç tedavisine ek olarak boyun fıtığı hastalıklarında fizik tedavisi şarttır. Fizik tedavisi ile birlikte tedavinin hızı artacaktır. Boyun kaslarına yönelik olarak uygulanan bir takım teknikler sayesinde fıtığın boyutu küçültülecektir. Ağrı olan bölgelere elektrik akımları ve benzer uygulamalar fizik tedavisi kapsamında uygulanmaktadır. Fizik tedavisi çok uzun sürmeyecektir.

Boyun fıtığı problemlerinde bu tedavi günde 1 saat olmak üzere en fazla 1 ay uygulanmaktadır. Daha uzun süreli fizik tedaviler faydadan çok zarar verecektir. Fizik tedavi seanslarına ek olarak hasta için ev ödevleri de verilmektedir. Her gün yapılmak üzere evde basit boyun egzersizleri ile tedavi desteklenmelidir.

Tüm bu yöntemlerin dışında bazı doğal yöntemler de tedaviye destek olması açısından önerilmektedir. Şifalı bitkilerle yapılacak olan uygulamalar tedaviyi hızlandırmış olacaktır. Bunlara ilava olarak günlük yaşantınıza çok dikkat etmek zorundasınız. Ani hareketlerden uzak durmalısınız. Yatak ve yastık seçimlerinizi dikkatli yapmalısınız. Ergonomik özellikleri olan yataklarda uyumalı ve yastık yüksekliğini ayarlamalısınız.

Boyun fıtığı problemi geç teşhis edildiğinde veya tedavi edilmediğinde çok daha büyük fiziki sorunlara neden olabilecektir. Bu nedenle soruna ciddiyetle yaklaşmak ve gerekli olan her şeyi eksiksiz yapmak büyük önem arz etmektedir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan her türlü olasılığı dikkate almanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın