Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir


Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir

Kaliteli bir şekilde yaşamına devam etmek isteyenleri engelleyen bir durum olarak boyun fıtığı şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Boyunda meydana gelen birtakım dejenere olan kısımlar neticesinde bu fıtıkların oluşması, insanların yaşam kalitesini ciddi bir biçimde düşürmektedir.

Bu nedenle de yaşanılan şikayetlerden dolayı bir an önce uzman bir doktora başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

BOYUN FITIĞI NASIL BELLİ OLUR?

Yapacağınız başvurular neticesinde, yaşadığınız olumsuzlukların neler olduğunu anlatmanız gerekecektir. Muayene esnasında boyun kısmında ağrılar, kollarda ağrı ve güçsüzlükler ile ellerde tutma yetisinin kaybedilmesi şeklinde meydana gelen rahatsızlıkların, boyun fıtıklarının çeşitli seviyelerine göre yaşanmakta olduğunu gösterecektir.

Buna göre yaşadığınız şikayetlerde herhangi bir hamlede bulunmadan önce, doktorlarınıza başvuru yaparak, neden kaynaklandığını ve nasıl tedavi edileceğini profesyonel yardımlarla öğrenmelisiniz.

BOYUN FITIĞI NEDEN KAYNAKLANIR?
Doktorlarınızın sizlere aktaracağı bilgilerde de göreceğiniz üzere, başta genetik faktörü ve yaşlanma etkileri ilk sırada yer almakla birlikte, osteoporoz hastalığı, duruş bozukluğu, aşırı sigara kullanımı, kaza ve travmalara bağlı olarak da boyun fıtıkları yaşanmaktadır. Bu davranışları tetiklemekte olan iş tercihlerinizin de boyun fıtığına neden olabileceğini unutmamalısınız.

Spor hareketlerini ve egzersizleri bilinçsiz bir şekilde yaparsanız, kemiklerin ve boyun omurlarının zarar görmesine neden olarak, boyun fıtığının oluşmasına zemin hazırlayabilirsiniz.

BOYUN FITIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Boyun fıtığının tedavisinde öncelikle yukarıdaki faktörlerin bazılarını ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Daha kontrollü hareket etmek, ani hareket etmemek, duruşu düzeltmek, sigarayı bırakmak gibi davranışların boyun fıtığı tedavisinde uygulanabileceğini görmekteyiz. Bununla birlikte boyun fıtığı egzersizleri ile ileri seviyede olmayan rahatsızlıkların ve belirtilerin hafifletilmesi sağlanmaktadır.

Bu tedavi yöntemlerinden sonuç alınmadığında ise cerrahi yöntemler kaçınılmaz bir hale gelmektedir.

BOYUN FITIĞINDA EGZERSİZLERİN ÖNEMİ NEDİR?

Son çare olarak kullanılan cerrahi yöntemlerle boyun fıtığı tedavisinden önce, doktorlarınızın uygulayacakları egzersizlere uymanız sizleri rahatlatacaktır.
Düzenli olarak sabah saatleri başta olmak üzere yapılan egzersizler sayesinde etkili sonuçları görebilirsiniz.

Hareketsizliğin tetiklediği bazı durumlardan kaynaklanan ve sinir sıkışmaları neticesinde meydana gelen boyun fıtıklarının tedavisinde, egzersiz hareketleri ile birtakım önlemleri almak mümkün olacaktır. Vücudu canlı tutan kemiklerin sağlıklı olması için bu hareketleri yapmayı ihmal etmemeli ve boyun fıtığı şikayetlerini böylece azaltmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın