Boyun Fıtığı Nedir, Neden Oluşur


Boyun Fıtığı Nedir

Boyunda bulunan yedi adet omur ve bunların arasında yer alan disklerle ilgili olarak boyun fıtığı şikayeti yaşanır. Boynumuzu hareket ettirme olanağı sağlayan bu disklerin arasında bulunan iki adet kemiğin dejenere olmasıyla birlikte oluşan yırtıklar ve deformelerin de boyun fıtığı olarak karşımıza çıktığını görmekteyiz. Bu yazımızda boyun fıtığının nedenleri, belirtileri ve tedavisi üzerine önemli noktalara değineceğiz.

Sizler de yazımızı takip ederek bu önemli bilgiler sayesinde daha bilinçli hale gelebilir ve boyun ağrılarının hangi durumlarda boyun fıtığını işaret ettiğini öğrenebilirsiniz.

BOYUN FITIĞI NEDEN OLUŞUR?
Boyun bölgesinde meydana gelen yaralanma ve kaza modellerine göre boyun fıtığını tetikleyecek olan nedenlere rastlanabilmektedir. Bunun yanı sıra hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen bilgisayarların başında uzun süre durmanın da boyun fıtığına neden olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Kısacası bu alana alınacak her türlü darbe veya duruş bozukluklarının diskleri olumsuz etkilemesiyle birlikte boyun fıtığına neden olan faktörlerin oluşmakta olduğu görülecektir.

BOYUN FITIĞI OLUŞTUĞUNU NASIL ANLARIZ?
Aniden ortaya çıkan boyun ağrılarının boyun fıtığını işaret etmesi için bazı ayrıntıların daha netleşmesi gerekmektedir. Bunlardan bir diğeri ise disklerin dış tabakasında görülen yırtılmalarla birlikte sinirleri etkilemesidir. Sinirlerin kol ve omurilik bölümlerinde yaptığı baskılar sonucunda bu kısımlarda ağrı veya uyuşma görülecektir. Bunlar da boyun fıtığını belli eden en önemli faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu belirtileri yaşadığınız andan itibaren hemen uzman bir doktora görünmeli ve boyun fıtığında erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu anlamalısınız.

BOYUN FITIĞI EGZERSİZLERİNİN ÖNEMİ NEDİR?
Boyun fıtığının tedavisi için çeşitli yöntemleri aklınıza getiriyor olabilirsiniz. Bunların başında cerrahi yöntemler geliyorsa, sizlere bu konuda bazı ayrıntıları açıklamak istiyoruz. Boyun fıtığının erken teşhis edildiği ilk evrelerde, cerrahi yöntemlerden önce dinlendirmelere önem verilmektedir.

Bu doğrultuda egzersizler, ağrı kesiciler ve boyunluklar ile tedbir alınmaya çalışılmaktadır.

Bunların yeterli olması halinde, cerrahi yöntemin uygulanmadığını söyleyebiliriz. Bu aşamada boyun fıtığında egzersizlerin önemi ortaya çıkacaktır. Boyun ağrılarını ve boyun fıtığı zararlarını hafifletmek üzere egzersizleri düzenli bir şekilde uygulamanızın faydalarını da hemen görmeye başlayabileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın