Boyun Fıtığı Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Boyun Fıtığı Nedir

En ciddi boyun rahatsızlıklarından olan boyun fıtığının çeşitli nedenleri ve belirtileri bulunmaktadır. Hangi şikayetlerin boyun rahatsızlıkları arasında fıtığı işaret edebileceğini ve belirleyici özellik olabileceğini merak ediyorsanız, sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağımız yazımızı takip edebilirsiniz.

Bu sayede belirtiler, nedenler ve tedaviler üzerine boyun fıtığının tüm detaylarını inceleme fırsatı verebileceğiz. Sizler de bu konuda bilinçli olmak için boyun fıtığına dair bilmediklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Boyun bölgesinden itibaren başlayan ağrı ve uyuşmaların kollara ve ellere kadar gelmesiyle birlikte boyun fıtığı belirtileri yaşanmaktadır. Bunun farkında olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden doktora giderek fiziksel muayene olması gerekmektedir.

Hemen ardından çekilecek olan MR ile de yine sonuçlar daha net bir biçimde görülecektir. Buna göre bel ve boyun bölgesinde hissedilen bu ağrıların sebebinin boyun fıtığı olup olmadığı anlaşılabilecektir.

BOYUN FITIĞI NEDENLERİ NELERDİR?
Boyun fıtığının oluşmasında çeşitli faktörler bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını ise yaş faktörüdür. 60 ve üzeri yaşta bulunan erkek ve kadın bireylerde boyun fıtığı riski daha da artmaktadır.

Bunun dışında kazalarda ve yaralanma modelinde, duruş bozukluğunda, mesleklerin seçilmesinde, streste veya sigara tüketiminde boyun fıtığına neden olacak etkenlerle savaşılabilmektedir. Bunun dışında boyun fıtığına neden olan hastalıklardan birisi olarak halk arasında kemik erimesi olarak adlandırılan, ancak tıpta osteoporoz olarak geçen bir terimi söyleyebiliriz.

Buna göre kemiklerin aşınmasıyla birlikte disk yapıları değişmekte ve bunlar çevresindeki sinirlere baskı yapmaktadır.

BOYUN FITIĞI TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Böyle bir durumu yaşamanız halinde uzman doktorlarınızla görüşmelere hemen başlayabilirsiniz. Boyun fıtığının teşhis edilmesinin ardından seviyelerine göre farklı yöntemler izlenecektir.

Cerrahi yöntem ise bu durumda en son bırakılacak olup, öncelikle egzersizlerle birtakım tedbirler alınacaktır.
Fizik tedavi ve egzersiz hareketleriyle bölgenin güçlendirilmesine uğraşılacaktır.

Bu hususta dikkat etmeniz gereken durumla arasında dik yürümek, düzenli hareket etmek, boyun kaslarını güçlendiren davranışları sergilemek ve spor seçimleri konusunda dikkatli olmak gibi faktörler vardır.

Hem tedavi amaçlı, hem de günlük yaşamınızı düzenleyici etkisi bulunan bu adımları atarken sizlere de tavsiyelerimizi dikkate alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın