Boyun Fıtığı Nedir Belirtileri Nelerdir


Boyun Fıtığı Nedir

Günümüzde boyun ağrıları sıkça karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Bunun en temel sebebi ise günümüz şartlarının teknoloji ile getirmiş olduğu hareketsiz yaşamdır. Hareketsiz yaşam vücudun esnekliğini kaybetmesine neden olarak dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı insan vücudunu korumasız hale getirmektedir.  Bu durum sonucunda ise bir çok boyun ve bel rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Boyun ağrılarına yol açan hastalıkların arasında en çok rastlanan ise boyun fıtığı hastalığıdır.

Boynumuzda 7 tane omur bulunmaktadır. Bu omurların arasında ise boyun hareketlerini sağlayan diskler bulunmaktadır. Duruş bozuklukları, sürekli boynu aynı pozisyonda tutmak, yanlış yastık seçimi ve en önemlisi hareketsiz bir yaşam boyun fıtığına neden olan etkenlerdir. Tüm bu etkenler boyun omurlarına zarar vererek boyun bölgesinde bulunan disklerin yıpranmasına neden olur bu duruma da boyun fıtığı adı verilmiştir. Kısaca boyun fıtığı, bel fıtığının boyun bölgesinde ki halidir.

Boyun fıtıkları ilerlemiş yaşlarda yaşlanma sonucu meydana gelen omurga yıpranmalarına bağlı olarakta ortaya çıkabilir. Boyun fıtığı beş evreden oluşan bir hastalıktır. İlk evrelerinde fark edilen boyun fıtıklarının tedavisinde cerrahi müdehaleye gerek duyulmaz. Fakat hastalık geç fark edilirse tedavi için ameliyat kaçınılmaz bir yöntem olur.

Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun fıtığı ile aşamalarındayken çok fazla belirti vermeyebilir. Fakat zamanla boyunda meydana gelen ağrılar boyun fıtığının habercisi olabilmektedir. Boyun fıtığının ileri evrelerinde belirti giderek artmaya başlar. Kemikler arasında sıkışan sinirlere baskı arttıkça ağrıların şiddeti de artmaya başlar.

Boyun fıtığı olan hastalarda kollarda ve ellerde uyuşmalar ve karıncalanmalar oluşmaya başlar. Boyun fıtığında genellikle ağrılar kollara vurur. Kollarda hem ağrı hem de güç kaybı yaşanacağı gibi bu belirtilerden sadece bir tanesi de meydana gelebilir. Aslında boyun tutulmasının bile altında yatan sebeplerden birisi de boyun fıtığı olabilmektedir. Boyun fıtığı ağrıları baş bölgesinde de meydana gelebilmektedir.

Hatta bazen boyun fıtığı nedeni ile hastalarda baş dönmesi de olabilmektedir. Boyun fıtığının ileri evrelerin de kulak çınlaması, reflekslerde azalma, denge kaybı ve hatta yürüyememe gibi durumlar da gözlemlenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın