Boyun Fıtığı Sebepleri Nelerdir


Boyun Fıtığı Sebepleri

Boyun omurlarında bulunan disklerin yıpranmasıyla birlikte boyun fıtığı rahatsızlığı görülmektedir. Çeşitli şekillerde ortaya çıkan boyun fıtığında, her boyun ağrısını bu hastalıkla ilişkilendirmemelisiniz. Bu nedenle sizlere yazımızda hem boyun fıtığının nasıl belirleneceğini, hem de neden kaynaklandığını açık bir şekilde belirtmek istiyoruz. Bu sayede sizler de yaşadığınız boyun bölgesindeki problemlerin erken teşhis edilmelerini sağlayabilirsiniz.

BOYUN FITIĞI BELİRTİLERİ NEDİR?

Doktorların muayene neticesinde belirledikleri boyun fıtığında, diğer boyun rahatsızlıklarından farklı olarak belirtiler görülecektir. Bunlar arasında boyundan başlamak üzere kollara doğru yayılan ağrılar yer alabilecektir. Bununla birlikte hem ellerde, hem de kol kaslarında meydana gelen güçsüzlükler de boyun fıtığını belirleyecektir.

BOYUN FITIĞI RİSK DURUMLARI NEDİR?
Boyun fıtığında riskli bazı durumların bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Bu gruplar arasında yer almanız, sizlere boyun fıtığından şüphelenmekte ne denli haklı olduğunuzu gösterecektir. Bunun için öncelikle her boyun fıtığının ameliyat gerektirmediğini belirtmek istiyoruz. Buna göre bilinçsiz bir harekette bulunmamalı ve risk grupları içerisinde yer aldığınızı anladığınız da, doktorlara başvuru yapmalısınız.

Bu riskli durumlardan ilkinin yaş faktörüne dair olduğunu söyleyebiliriz. Yaşlılıktan kaynaklı olarak boyun fıtığı vakaları sıklıkla görülmektedir. Bunun dışında genetik olarak ailede herhangi birisinin boyun fıtığı olması halinde, diğer kişilerde de görülme riskinin yüksek olduğuna dair fikirler belirtilmektedir.

Herhangi bir kaza veya darbeye maruz kalan kişilerin, duruş bozukluğuna yol açacak fiziksel problemleri bulunanların ve sürekli stres yaşayanların da bu grupta yer alması olasıdır.

BOYUN FITIĞI SEBEPLERİ NELERDİR?

Yukarıda belirttiğimiz risk grupları içerisinde yer alan kişilerin hatalı davranması, sigara tüketmesi, osteoporoz hastası olması gibi nedenlerden dolayı boyun fıtığı şikayetleri ile yakın bir sağlık merkezine başvuru yaptıkları görülmektedir. Boyun omurlarının içerisindeki jel dokulu kıkırdakların sinirlerde oluşturduğu baskı sonucunda oluşan boyun fıtığı böylece teşhis edilebilecektir.

BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR?

Toplamda 4 evreden oluşan boyun fıtığında ilk evreler için herhangi bir cerrahi yöntem uygulanmamaktadır. Bu aşamada tedavi için egzersiz programları hazırlanmaktadır. Bu egzersizler sayesinde boyun fıtığının ağrılarından ve şikayetlerinden kurtulmanız sağlanmaktadır. Bununla birlikte ağrı kesici ve kas gevşetici kremlerin de kullanılması uygun bir tercih olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın