Boyun Fıtığı, Belirtileri ve Tedavisi


Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı, boyunda bulunan ve boynu dik tutan omurganın bir parçası olan disklerin, zaman içerisinde yaşlanmaya bağlı olarak yada zedelenme veya travma sonucu yerinden kayarak omuriliğin bulunduğu bölgeye doğru bir boşluğa yerleşmesi sonucu oluşur. Diskler boynumuzu hareket ettirebilmemizi sağlar. Bu neden ile boyun fıtığı sorunu ortaya çıktığında, boynumuzu hareket ettirmekte zorlanırız ve bu zorlanma acıya neden olur.

Boyun Fıtığı Belirtileri

  • Boyun ve çevresinde ağrı ( sırt ve kol gibi)
  • Ellerde halsizlik
  • Kollarda uyuşma
  • Hissizlik ve uyuşukluk

Boyun Fıtığı Tedavisi

Çoğu hasta herhangi bir cerrahi müdahaleye gerek duymaksızın iyileşmektedir. Devamlı yapılacak olan egzersizler ile doktorun önereceği ilaçların düzenli kullanımı olumlu sonuç vermektedir. Farklı masaj türleri ile de tedavi uygulanabilir. Boyuna uygulanacak olan germe hareketleri ile diskin yerine oturtulması sağlanabilir. Tabii ki sadece egzersizler yeterli değildir. Epidural steroid enjeksiyonlar da uygulanır. Ayrıca fizik tedavi sırasında boyunun ağrımaması için bir takım ağrı kesiciler de kullanılır. Bu ağrı kesicilere aneljezik denir ve boyun bölgesindeki ağırlığı oldukça hafifletir.
Bu ilaçların kullanımı ve reçeteye eklenecek olan ilaçlar doktor muayenesinden sonra kişiye göre ayarlanır. Fazla ağrısı olan hastaların, fazla miktarlarda ilaç tüketmesi hastalığı geçirmeyeceği gibi ilaçların yan etkilerine maruz bırakabilir.

Bu yan etkiler;

  • Denge kaybı
  • Uyuşukluk ve konuşmada bozukluk
  • Dilin dolanması
  • Sersemlik
  • Kabızlık
  • Mide bulantısı ve kusma

olarak sıralanabilir.

Bu tedavi yöntemlerinden olumlu sonuç alamayan kişiler için cerrahi yöntemler de mevcuttur. Özellik ile diskektomi yöntemi kullanılır ve bu işlemde diskin sinirlere baskı yapan kısmı alınır. Bu operasyonun boynun hangi kısmından yapılacağı ise doktorun muayenesi sonrasındaki insiyatifi ile belli olur. Genellik ile başarılı bir operasyondur. Bu işlemin dışında spiral füzyon işlemi uygulanır. Diskektomi yöntemi ile alınan diskin vücut üzerindeki görevini, bölgedeki diğer diskler üstlenir.

Bu durumda diğer disklerinde ilerleyen yıllarda yıpranması ve tekrar boyun fıtığı olması riskini öne çıkarar. Spiral füzyon işlemi diskin çıkarıldığı bölgeye uygulanır ve bu bölgenin hareket kabiliyeti ortadan kalkmış olur. Bu boyun fıtığı olan kişiler için olumsuz bir durumdur. Nitekim günümüz teknolojisinde alınan diskin yerine hareketli yapay diskler kullanılmakta ve bu da boynun eskisi gibi işlevini görmesine yardımcı olur.

Cerrahi müdahale sonrasında hastaya boyunluk takılır ve hareket etmemesi önerilir. Boyun fıtığı ameliyatından sonra hastalar kesinlik ile ağırlık kaldırmamalıdır. Herhangi bir ağırlık kaldırma durumu omurgaya baskı yapacağı için, boyundaki disklerde etkilenir ve ameliyatlı bölge tekrar boyun fıtığına meyil edebilir. Bu durum çok acı verici ve yüksek dereceli ağrılara neden olup, tekrar ameliyat gerektirir.

Boyun fıtığı geçirmiş kişilerin kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Ani hareketler yapmamalı ve ağır işlere kalkışmamalıdırlar. ameliyat sonrası 6 aylık bir süreç vardır. Bu süreç içerisinde hasta, cam silmek veya ağır eşya kaldırmak gibi omurgaya baskı yapacak işler yapmamalıdır. Uzun süre kucakta çocuk taşınmamalı, boynu çok fazla ve ani hareketler ile sarsmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Boyun Fıtığı, Belirtileri ve Tedavisi (4 Yorum)