Boyun Fıtığının Evreleri ve Tedavi Süreçleri


Boyun Fıtığının Evreleri Ve Tedavi Süreçleri 

Çağımızın sık görülen hastalıklarından birisi olan boyun fıtığı hastalığı boyun omurlarının zamanla yıpranarak sinirlere ve kaslara baskı uygulamasıdır. Yaşam kalitesini oldukça etkileyen bir rahatsızlık olan boyun fıtığının erken teşhis edilmesi tedavinin olumlu sonuç vermesinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Boyun fıtığının hangi evrede olduğu nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini ve tedavinin sürecini etkilemektedir.

Boyun Fıtığının Evreleri

Birinci Evre: Boyun fıtığının ilk evresinde boyun omurlarında ki diskler bozulmaya başlar. Bu nedenle bu evreye disk yırtılması ya da dejenere disk de denilmektedir. Boyun fıtığının birinci aşamasında disk normalde olduğundan daha koyu bir renkte gözükmeye başlar bu neden ile bu evrenin bir diğer adı da esmer disk evresi olarak bilinmektedir. Boyun fıtığının lk aşamada çok fazla bir belirtisi yoktur sadece arada bir boyunda ağrılar olabilmektedir.

Tedavisi: Boyun fıtığının ilk evresinde tedavisi diğer evrelere göre daha kolay ve basittir. Bu evrede hastalığı teşhis edilen bir hasta ağır yük kaldırmaktan ve boynu zorlayıcı hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Uzun süre boynu eğik bir şekilde tutmamak ve topuklu ayakkabı giymemek gerekir. Bu önemler dışında hastaya uygulanacak tedaviler hastanın çeşitli boyun egersizleri yapmasıdır. Eğer hastanın ağrıları varsa geçici bir süre ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

İkinci Evre: Boyun fıtığının bu evresinde omurlarda oluşan yıpranmalar yırtılmaya başlar. Bu aşamada ki belirtiler ise hastanın boynunda ve kollarında ağrılar olmasıdır.

Tedavisi: Bu aşamada teşhis edilen boyun fıtıklarında da cerrahi müdehale gerekmez. Hastaların boyunluk kullanması ya da fizik tedavi görmesi iyileşmeleri için yeterli olacaktır.

Üçüncü Evre: Hastalığın bu evresinde meydana gelen yırtıklar giderek artmaya başlar. Boyun fıtığının üçüncü aşamasında ki belirtiler ise boyun ve kol bölgelerinde ağrılar, kollarda uyuşma ve kol gücünün azalması olarak görülmektedir.

Tedavisi: Boyun fıtığının üçüncü evresinde de felç riski yoksa ameliyata gerek duyulmaz. İlaç tedavileri, yatak istirahati, boyunluk ve fizik tedavi yöntemleri ile hastalar iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

Dördüncü Evre: Bu aşamada yırtıklar aşırı şekilde çoğalmaya başlar ve dış kabuk tamamen yırtılır. Bu aşamanın belirtileri ise kollarda görülen ağrılar ve halsizliğin ayaklarda da görülmeye başlamasıdır.

Tedavisi: Boyun fıtığının dördüncü aşamasında hastalık çok fazla ilerlemiş olduğu için tek çare cerrahi müdehaledir. Aksi halde kalıcı hasarlar meydana gelebilir.

Beşinci Evre: Beşinci aşama hastalığın son evresidir. Dördüncü aşama ile aynı belirtiler meydana gelir.

Tedavisi: Bu aşamada ameliyat yapılması şarttır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın