Boyun Fıtığının Sebepleri Nelerdir


Boyun Fıtığının Sebepleri

Siz değerli ziyaretçilerimizi boyun fıtığına karşı bilgilendirmek amacıyla bazı noktalara dikkat çekeceğiz. Boyun bölgesinde yaşadığınız ağrıların ve kol uyuşmalarının neden kaynaklandığını merak ediyor olabilirsiniz. Bunun boyun fıtığı olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi, yazımızı okuduktan sonra anlayacaksınız. Bununla birlikte boyun fıtığının hangi sebeplerden dolayı meydana geldiğini ve hatalı davranışlarınızı da sizlere aktarabileceğiz.

BOYUN FITIĞI FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Derecesine göre fizik tedavi, egzersiz veya cerrahi yöntemle tedavi edilecek olan boyun fıtığının iyileştirilmesinde nedenleri de önemlidir.

YAŞ FAKTÖRÜNDEN KAYNAKLI BOYUN FITIĞI
Yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte omurlar ve disklerin ciddi anlamda etkilendiği görülecektir. Buna bağlı olarak da yaşın ilerlemesiyle birlikte boyun fıtığı daha sık görülecektir. Genç yaşlarda görüldüğünde başka etkenlerin baskısı sonucu oluşsa da, yaşınız ilerledikçe bunun kendiliğinden de geliştiğini görebilirsiniz.

GENETİK FAKTÖRÜNE BAĞLI BOYUN FITIĞI
Daha önce ailenizde bu şikayetleri yaşayan kişiler varsa, sizlerde de doğuştan kaynaklı bazı boyun problemleri olabilir. Bunlar ileride daha büyük bir şekilde karşınıza çıkacağından, boyun fıtığı faktörleri arasında genetik yatkınlığa da yer vermek gerekmektedir.

DURUŞ FAKTÖRÜNE BAĞLI BOYUN FITIĞI
İnsanların boyun bölgesine aşırı yük bindirecek duruşları gerçekleştirmesi, bilgisayar başında uzun süre hareketsiz durması, başı sürekli öne eğik durması gibi nedenlerin duruş hatalarından kaynaklı olarak boyun fıtığına sebep olduğunu görebilirsiniz.

MESLEK FAKTÖRÜNE BAĞLI BOYUN FITIĞI
Müzisyenlik, diş doktorluğu, masa başı işler gibi çeşitli sektörlerde çalışanların, duruşlarında meydana gelen kısıtlılık nedeniyle boyun fıtığına neden olacak davranışları sergiledikleri görülmektedir.

STRES FAKTÖRÜNE BAĞLI BOYUN FITIĞI

Boyun fıtıklarını tetikleyen diğer bir durum ise pek çok rahatsızlıkta olduğu gibi stres altında olmaktır. Sürekli kendinizi endişeye kapılmış hissetmek, kaslarınızla ilgili problemleri yaşamanıza neden olacaktır. Bunlar da size streste bağlı boyun fıtığı şikayetlerini yaşatacaktır.

OSTEOPOROZ FAKTÖRÜNDEN BOYUN FITIĞINA
Kemiklerin zamanla aşınması ve yoğunluğunu kaybetmesi şeklinde açıklanabilen kemik erimesi nedeniyle boyun fıtığına yakalanabilirsiniz. Özellikle hem erkeklerde, hem de bayanlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte görülen osteoporoz şikayetlerini boyun fıtığı da takip edebilir. Bu hastalığın yaşanması halinde boyun fıtığına karşı tedbir almak için uzman bir doktordan fikir alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın