Boyun Fıtığının Yan Etkileri


Boyun Fıtığının Yan Etkileri

Son yıllarda insanların en çok etkilendiği durumlardan birisi olarak boyun fıtığı şikayetleriyle karşılaşmaktayız. Boyun fıtığında kişilerin hareketleri bir hayli kısıtlanmakta ve şiddetli ağrıları yaşamaktadırlar. Buna göre hangi durumlarda boyun fıtığından şüphelenmeniz gerektiğini ve boyun fıtığının yan etkilerini sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

BOYUN FITIĞININ BELİRTİLERİ NEDİR?
Boyun fıtıklarının en önemli ve belirleyici faktörlerini sizlere aktarmak istiyoruz. Buna göre boyun veya kollarda meydana gelen ağrıların ve uyuşmaların boyun fıtığını işaret ettiğini söyleyebiliriz. Kas gücünüzün zayıflaması, tutma yeteneğinin kaybolması, kalp sorunu olduğunu düşündüren şiddetli ağrılar ve koordinasyon bozukluğunun yaşanması da boyun fıtığının belirtileri arasında yer almaktadır.

BOYUN FITIĞI NELERDEN KAYNAKLANIR?
Yaş faktöründen kaynaklı olarak veya bazı yaşanan travmalara bağlı bir şekilde omurlarda bulunan disklerin doku suyunda yaşanan kayıplar, sertleşmesine yol açmaktadır. Buda disklerin dejenere olmasıyla birlikte boyun fıtıklarını meydana getirmektedir. Böylece içteki yumuşak yapılar, kemiklerin etrafındaki dokular baskı yaparak boyun fıtığını meydana getirmektedir.

BOYUN FITIĞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Boyun fıtığından kaynaklı olarak hayatınızda çeşitli yan etkileri görebilir, bazı kazalara neden olacak davranışlarda bulunabilirsiniz.

Örneğin araç kullandığınız esnada boyun fıtığı nedeniyle ani hareketlerde bulunabilirsiniz. Bu gibi durumlar boyun fıtığının yan etkileri olarak görülmektedir. Felç kalma riskinizin artması, hayat kalitenizin düşmesi, ağır yükleri kaldırmanızın engellenmesi ve yaşamınızı boyun fıtığına göre düzenlemek de yan etkileri arasında bulunmaktadır.

Yastık seçimlerinden, spor ve egzersizlerde kısıtlanmaya kadar, her şartınızı yeniden düzenlemeniz gerektiğinde, boyun fıtığının yan etkilerini çok daha ağır bir şekilde görebilirsiniz. Ne kadar erken teşhis edilirse ve tedavi amaçlı olarak uygulamalara başlanırsa, boyun fıtığının yan etkilerinden o kadar kısa sürede kurtulmak mümkün olacaktır.

BOYUN FITIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?
Boyun fıtığında tedavi amaçlı olarak pek çok yöntem bulunmaktadır. Cerrahi yöntemlerin sona bırakıldığı bu tedavi aşamalarında, öncelikle ilaçlı olarak ve fiziksel tedavi yöntemleri ile çözüme ulaşmayı sağlamaktadırlar. Bu uzmanlığa sahip olan doktorların eşliğinde gerçekleştireceğiniz birtakım egzersizler sayesinde boyun fıtığından kurtulabilirsiniz.

Fiziksel tedavi aşamasında sıcak uygulamalar veya kızıl ötesi ışınlar ile yumuşak doku ve sinir köklerine yapılan baskılardan ve ağrılardan kurtulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın