Boyun Fıtığının Zararları


Boyun Fıtığının Zararları

Boyun Fıtığı

Fıtık, toplumumuzda en sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Diğer fıtık çeşitlerinde olduğu gibi boyun fıtığı da kişilerin günlük hayatlarındaki hareketlerini sınırlandırır ve mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır.

Boyun vücudumuzun en hareketli bölgesi olması nedeniyle burada oluşan rahatsızlık birçok hareketin yapılmasını güçlendirmektedir. Boyun fıtığının ilk belirtileri boyun bölgesinde veya kollarda başlayan ağrılardır.

Hastaların ellerindeki sinirler baskı altında kaldığı için kas gücü kayıpları görülür. Bu sebeple kişiler tutma yeteneklerini kaybeder. Örneğin, bir kalemi veya kaşık-çatalı tutamaz duruma gelirler. Göğsün alt tarafında hissedilen ağrılardan dolayı kalp hastalığı olduğu dahi düşünülebilir. Hastalığın diğer belirtileri ise, kollarda koordinasyon kaybı, ellerde uyuşma ve karıncalanmalardır.

Yaşın ilerlemesi ve yaşanan travmalar neticesi boyundaki disk dokusu suyunu kaybederek bazı hareketlerin kısıtlı yapılmasına neden olur. Vücudun tüm yükünü taşıyan boyun diskinin dokusunun zedelenmesi ve diskin sert yapısında oluşan yırtıklardan yumuşak ve jöleye benzeyen kısım dışarıya çıkar. İşte bu duruma boyun fıtığı denilmektedir.

Birçok hareketi yavaşlatan ve ağrılı olan bu hastalığın belli başlı zararlarını şöyle sıralamak mümkündür.

Boyun Fıtığının Zararları

1-Tedaviye geç kalındığı durumlarda yaşam kalitesini düşürür. Boyun fıtığına yakalanan kişiler sürekli ağrı ve uyuşma hissettikleri için hayat kaliteleri düşer ve huzursuzluk yaşarlar.

2-Felç riski oluşabilir. Boyun bölgesinde ve kol çevresinde görülen ağrı veya kollardaki uyuşma şikâyetlerini dikkate almayıp doktora geç başvuranlar, fıtık ilerleyeceği için felç riski söz konusu olur.

3-Boyun fıtığı hastaları ağır yük kaldıramazlar. Aynı bel fıtığında olduğu gibi boyun fıtığı olan kişilerde ağır eşya ve yükleri kaldırmak için kendilerini zorlamamalıdır. Aksi takdirde fıtık ağrıları tekrar başlayabilir.

4-Bu hastalar hayatlarını hastalıklarına göre düzenlemeleri gerekir. Boyun fıtığı tedavisi olmuş kişiler hem hayat tarzlarını hem de yaşam alanlarını değiştirerek fıtığın tekrar nüksetmesinin önüne geçebilirler.

Erken teşhisle yapılan tüm tedavi yöntemleri biliminde ilerlemesiyle boyun fıtığının zararlarını oldukça azaltmaktadır. Hastalığın tedavisinde uygulanan fizik tedaviler ve cerrahi operasyonlar hastalık belirtilerinin ortadan tamamen kaldırmaktadır. Ancak yinede  tekrar boyun fıtığına yakalanmamak için yapılan tüm hareketlerde dengeli olmalı ve hayatımızı daha düzenli hale getirmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Boyun Fıtığının Zararları (1 Yorum)