Boyun Kireçlenmesi Ameliyatı


Boyun Kireçlenmesi Nedir?

Boyun kireçlenmesi genellikle boyunda şiddetli ağrılarla ve boyun eklemlerinde sertleşme sonucu ortaya çıkar. Bu problemler boyunda bulunan eklemler ve üst omurga kemiklerinin zamanla yıpranması ve aşınması sonucu ortaya çıkar. Boyun kireçlenmesi genç insanlarda yok denilecek kadar az görülür. Genellikle 60 yaş ve üzeri hastalarda daha çok yaygındır.

Boyun kireçlenmesi tıp dilinde boyun osteoartriti, servikal spondiloz ve boyunda romatoit adlı çeşitleri vardır. Boyun kireçlenmesinin ilaç ile tedavisi yoktur ve ilgili bölgelerde ağrılar meydana getirmektedir. Bu nedenle boyun kireçlenmesinin zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekiyor.

Boyun Tedavisin Nedenleri

İnsanlar yaşadıkça boyun kireçlenmesi ihtimalide artar. Bunun sebebi omurgadaki kemik, disk ve eklemlerin zamanla tahrip edici yıpranması ve aşınmasıdır. Boyun kireçlenmesinin bir çok nedeni vardır genel olarak duruş bozukluğu, sakatlıklar ve enfeksiyonlardır.

Duruş Bozukluğu: Boyunu ve kafayı uzun süre aynı pozisyonda tutmak sertleşmeye yol açar ve kireçlenme olur.

Sakatlıklar: Boyunda bulunan omurlar ve omurga bir düşme ya da kaza sonucu sakatlanarak boyunda kireçlenmeyi oluşturabilir.

Enfeksiyon: Beyin iltihabı, menenjit ve lyme hastalığı gibi bazı hastalıklar boyun eklemlerinde kireçlenme gibi ciddi yan etkiler oluşturabilir.

Boyun Kireçlenme Belirtileri

Boyunda başlayan zamanla omuz ve kollara da yayılan ağrılar
Yorgunluk
Baş ağrıları ve sersemlik
Eklemlerde şişme
Duyarlılık artışı
Boyun bölgesinde kas spazmları
El ve kollarda uyuşma ve zayıflama
Boyunda çatlama, tıkırtı ve gıcırtı benzeri sesler

Boyun kireçlenmesinin ilk aşama da boyun çevresinde şiddetli ağrılar ve sertleşmeler meydana getirir. Rahatsızlık ilerledikçe ortaya muhtemel belirtiler bunlardır. Bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Boyun kireçlenmesi için 2 adet ameliyat yapılır bunlar; Boynun önünden yapılan ameliyatlar ve Boynun arkasından yapılan ameliyatlardır.

Boynun önünden yapılan ameliyat: Omur kemiğinin gövdesi, servikal disk ve ön taraftaki ligamalar spinal kanalın daralmasına sebep oluyor ise omuriliği sıkıştıran bu parçacıklar boynun önünden yapılır. Bu işlemin nedeni oöuriliği rahatlatmaktır. Yerine kemik veya sentetik greft konulmalıdır.

Boynun arkasından yapılan ameliyat: Omuriliğin içinde bulunduğu kanalın arkasından sıkışan ligamanların ve laminanın alınmasını içerir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın