Boyun Kireçlenmesi Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Boyun Kireçlenmesi Nedir

Boyun bölgesinde bulunan eklemlerde ve üst omurgadaki kemiklerde meydana gelen yıpranmalar neticesinde boyun kireçlenmesi yaşanmaktadır. Genellikle yaş faktörüne bakıldığında, 60 yaş üzeri insanların rahatsızlıkla daha sık karşılaştıkları görülmektedir. Genç yaşlardaki bireylerse ise boyun kireçlenmesi riski çok daha azdır.

Bizler de bu yazımızda neden oluştuğuna, nasıl belirtiler verdiğine, teşhisine ve tedavisine yönelik önemli bilgileri aktaracağımız boyun kireçlenmesi konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

BOYUN KİREÇLENMESİ NEDEN OLUŞUR?
Hatalı duruşlar, boyun bölgesine aşırı yüklenmeye neden olan kullanımlar, sakatlıkların yaşanması ve çeşitli enfeksiyonlar nedeniyle boyun kireçlenmesi oluşmaktadır. Aşırı sakın çiğnemenizin, dişlerinizi gıcırdatmanızın veya çeşitli kazaların iç ve dış mekanlarda oluşması nedeniyle boyun kireçlenmesi oluşmaktadır.

BOYUN KİREÇLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?
Boyunun ve omuzların ağrıması, bunun kollara kadar ilerlemesi boyun kireçlenmesinin belirtisi olabilmektedir. Boyunda çatlaklar, gıcırtı sesleri, kas krampları ve zayıflıklar ile yorgunluk gibi belirtiler de boyun kireçlenmesini işaret edebilmektedir. Ayrıca yaşam kalitenizi düşürecek olan baş ağrısı, uykusuzluk, eklem şişmeleri ve aşırı duyarlılık gibi belirtilerinin de boyun kireçlenmesinde görüldüğünü unutmamak gerekmektedir.

Bu belirtileri yaşadığınız andan itibaren uzman bir doktora tedavi olmak amaçlı başvuru yapmalısınız.

BOYUN KİREÇLENMESİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?
Yapılacak muayeneler neticesinde boyun kireçlenmesinin teşhis edilmesi için bazı etkin rol oynayan faktörlerin tamamlanması gerekmektedir. Kas gücünün ve reflekslerin belirlenmesi amacıyla yapılan fiziksel muayenin ardından bilgisayarlı tomografi sayesinde eklem ve omuriliklerin değerlendirmesi yapılacaktır.

Belirlenen sıkışmaların ardından kesin olarak boyun kireçlenmesi teşhisi konabilmektedir.

BOYUN KİREÇLENMESİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Boyun rahatsızlıklarında tedavi amacıyla gerçekleştirilen egzersizlerin önemi bir hayli büyüktür. Bunun etkisini boyun kireçlenmesine yönelik uygulanacak tedavi yöntemleri arasında da görebilirsiniz. Hareketler ve egzersizler boyun sertleşmesini önlemek amacıyla yapılmaktadır. Aynı zamanda boyunluk kullanmak veya iltihapların sökülmesi amacıyla ilaç tedavisi de yine uzmanların kontrolünde karar verilecek olan tedavi yöntemlerinden olacaktır.

Nasıl bir tedavi uygulanacağına karar verilmesini kolaylaştıran faktörler, aynı zamanda boyun kireçlenmesinin nedenleri arasında yer almaktadır. Eklemlerin değişmesine, tendonların yenilenmesine ve iltihaplı dokunun alınmasına gerek duyulması halinde ise boyun kireçlenmesine karşı cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın