Boyun Kireçlenmesi Nedir


Boyun Kireçlenmesi Nedir

Boyun ağrılarına ve kısıtlamalara neden olan durumlardan birisinin boyun kireçlenmesi olması kişileri araştırmaya sevk etmektedir. Boyun kireçlenmesinin ne olduğunu bilmeyen kişiler için büyük önem arz eden yazılarımızda gerekli tüm açıklamaları yapmaya çalışacağız.

Boyun kireçlenmesinin nasıl oluştuğunu, neden kaynaklandığını, belirtilerini ve tedavisine yönelik en ince ayrıntıları yazımızdan öğrenebileceksiniz.

BOYUN KİREÇLENMESİNİ NASIL ANLARIZ?
Boyun kireçlenmesini nasıl anlayabileceğini merak edenler için belirtilerine yönelik önemli açıklamaları yapmaya devam ediyoruz. Boyun kireçlenmesi belirtileri arasında ilk olarak ağrı ve sertleşme şikayetleri bulunmaktadır. Bununla birlikte omuz ve kollarda ağrı, uyuşma ve zayıflık, yorgunluk, baş ağrısı ve sinirlilik, uyku bozuklukları ve sürekli uyanmak, eklemlerin şişmesi ve daha duyarlı olma gibi şikayetleri de boyun kireçlenmesinde yaşayabilirsiniz.

BOYUN KİREÇLENMESİ NEDEN KAYNAKLANIR?
Boyun hasarlarının çoğunda olduğu gibi boyun kireçlenmesinde de birbirine benzer nedenler bulunmaktadır. Omurlardaki disk ve kemikleri deforme eden bazı yıpranmaların ve aşınmaların nedenlerini merak edenler için yazımızda gerekli açıklamalara yer vereceğiz. Buna göre boyun kireçlenmesi aşırı sakın çiğnemek, gıcırdatmak, bilgisayar başında sürekli durmak, hareketsiz kalmak, kaza yapmak, duruş bozukluğuna neden olacak davranışlar sergilemek gibi nedenlerden dolayı oluşabilmektedir.

Bunun dışında ise beyin iltihabına neden olan hastalıkların da kireçlenmelere zemin hazırladıkları görülmektedir. Bunlar arasında yer alan Menenjit veya lyme gibi hastalıkların enfeksiyona bağlı olarak kireçlenmeleri oluşturacağını söyleyebiliriz.

BOYUN KİREÇLENMESİ TEDAVİSİ NEDİR?

Boyun kireçlenmesinin oluşmasıyla birlikte eklemlerde meydana gelen rahatsızlıkların azaltılması hedeflenmektedir. Bunun için boyun kireçlenmesi tedavi yöntemleri uygulanarak, şikayetlerin hafifletilmesi sağlanmaktadır. Boyun kireçlenmesini iyileştirmeye yönelik tedaviler arasında şişmeyi engelleyen ve iltihap sökücü olan ilaçlar, sıcak veya soğuk kompresler, uzman eşliğinde terapiler ve egzersizler bulunmaktadır. Bunun dışında boyundaki yükü hafifletmek için boyunluk kullanımı da yine doktorların kontrolünde boyun kireçlenmesi tedavisi için tercih edilmektedir.

Boyun kireçlenmesinde tedavi için cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulacak noktalar da bulunmaktadır. Bunlar da eklemlerin değiştirilmesi, tendonların iyileştirilmesi, iltihaplı dokuların alınması ve omurilik baskılarını hafifletmek amacıyla tercih edilecektir.

Yapılacak muayene ve teşhislerin ardından kireçlenmenin ne boyutta olduğuna göre ve verdiği tahriplere göre iyi bir plan yapılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın