Boyun Terlemesinin Sebepleri


Boyun Terlemesi

Boyun terlemesi, normal düzeyin aşınca yaşam kalitesini düşürmektedir. Boyun terlemesi bazen hastalıklara yok açabilir bazen de boyun ile ilgili hastalıkların habercisi olabilir. Ortalama olarak vücudumuzda 4 milyon kadar ter bezi bulunmaktadır.

Bunların ortalama 3 milyonu daha çok ellerde, yüz bölgesinde ve ayak tabanlarında bulunmaktadır. Bunlar kokusuz ter olarak ifade edilmektedir. Geri kalan 1 milyon ter ise insanların genital bölgelerinde ve koltuk altında bulunmaktadır.

Bunlar kokulu ter olarak adlandırılmaktadır. Kokusu insanları rahatsız edici şekildedir ve çok pis kokmaktadır.

Vücudun sıcaklığının artmasından dolayı beyinde bulunan hipotalamus denilen bölgede ısı düzenleme işlemi yapılmaktadır. Bu işlem devreye girdiği zaman vücudun ter atarak kan akışının dengelenmeini sağlamaktadır.

Boyun Terlemesinin Sebepleri

Boyun veya diğer yerlerde terleme sadece vücudun ısısının artması demek değildir. Buna heyecan, stres, kaygı ve sinirlenme gibi duygusal durumlarda bölgenin harekete geçmesini sağlamaktadır. Boyun terlemesinin sebepleri de vücut ısısının artmasına bağlı olarak beyinde bulunan bu mekanizmaların harekete geçmesidir. Boyun terlemesi saçın uzunluğundan da kaynaklana bilmektedir. Özellikle de sıcak havalar da saçları açık bırakmak ve boyunun hava almasını engellemek bu bölgede terlemeye sebep olmaktadır.

Eğer terleme sadece boyun bölgesinde değil ise ve aşırı terleme söz konusu ise troid bezleri fazla çalışmaktadır. Ayrıca şişmanlık, böbrek üstü bezi hastalığı, kalp krizi, şeker hastalığı, psikiyatrik hastalıklar ve stres terleme için sebep göstermektedir. Birtakım hastalıkların varlığı boyunda oluşan terlemenin belirtileri arasındadır.

Özellikle gece uyurken boyun terlemesi veya sabah uyandığında boyun tutulması oluyor ise bunlar hastalıklara neden olmaktadır. Terlemenin yanı sıra sebebi bilinmeyen kilo kayıtları ve lenf bezlerinin büyümesi özellikle de lenfomadan kaynaklı olabilmektedir ve ortaya çıkmaktadır. Günümüzde kanserde de gece terlemeleri sık olmaktadır.

Geceleri uyurken terleme, daralma vb. durumlar söz konusu ise bunların pek çok nedeni vardır. Bazen bunların nedenleri giydiğimiz elbiseler veya oda sıcaklının yüksek olması olabilir. Bunun yanı sırada pek çok hastalığın da belirtisi olabilir.

Asprin, antidepresan ilaçlar, niasin, novalgin, tansiyon lacı, meme kanseri ilacı, viagra, kortizon ilaçları gibi birtakım ilaçlarda geceleri boyun terlemesinin sebepleri arasındadır. Uyku apnesi, şeker düşüklüğü, zehirli guatr, diyabet, alkol kullanımı, ürik asit yüksekliği, inme ve felç de diğer neden arasında bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın