Boyun Tümörü, Belirtileri ve Tedavisi


Boyun Tümörü Nedir?

Boyun Tümörü özellikle isminden de anlaşıldığı gibi boyun bölgesinin aşırı şişmesi sonucu ortaya çıkar. Boyun tümörü tıp da iki şekle ayrılmaktadır. Bunlar iyi huylu beyin tümörü ve kötü huylu beyin tümörüdür. Tıp da bunu anlamak her zaman mümkün değildir. Boyun tümöründe bu tanıyı koymak için doğru muayeneler ve belirlenmiş sıra ile doğru tanı koymak mümkündür. Bunun sonucunda tedavi uygulanmaktadır.

Boyun tümörü hastalığı hafife alınacak bir hastalık değildir. Boyun tümörü erkeklerde kadınlara göre 5 kat daha fazla oluşmaktadır. 50 yaş üzeri hastalarda çok fazla görülen bir hastalıktır.

Baş ve boyun kısmında bir anda oluşan şişlikler, yutma problemi, boyun kitleri, ses kısılmaları, kırmızılaşmış yara bir deri ve balgamda yutak da kan olması boyun tümörünün belirtileri arasındadır. Bu gibi şikayetleriniz var ise vakit kaybetmeden hastaneye başvurmanız gerekir. Erken teşhis her hastalık da olduğu gibi boyun tümörü hastalığında da çok önemlidir.

Boyun Tümörü Nedenleri

Kedi tırmığı hastalığı bulunması
Castleman hastalı bulunması
Lenfadenit belirtisi bulunması
Sürekli boyun bölgesinde enfeksiyon rahatsızlığı olması
Toksoplazmosiz belirtisi
Enfeksiyöz meydana gelmesi
Sarkoidoz hastalığı oluşması
Kimura hastalığı bulunması
Çeşitli travmalar yaşanması
Hastalarda tüberküloz belirtisi bulunması
İnflamatuar hastalıkları oluşması
Doğuştan oluşan şişkinlikler
Aktinomikozis belirtisi

Boyun Tümörü tanısı için farklı bir muayene yapılması tanı için çok fazla önemlidir. Genelde boyun tümörü tanısı için hastanın yutak, boyun bölgesindeki cildi, gırtlak ve ağız değerlendirilmelidir. Ayrıca boyun tümörünün tanısı için karın lenf bezlerine ve akciğere bakılması gerekmektedir. Hatta röntgene, tomografiye ve anjiyografi gibi teknolojik yöntemlerde kullanılmaktadır. Son olarak da tanı için hastanın iğne ile alınan sıvı hücre biyopsisi ve cerrahi uygulama olarak doku biyopsisi uygulanmalıdır. Alınan bu bulgular mikroskopla incelenmelidir. Patolojide değerlendirilmelidir. Böyle boyun tümörü için kesin bir tanı koyulmaktadır.

Şimdi boyun tümörünün iyi huylusundan bahsedelim. Boyun tümörünün iyi huylusu olarak; nörinom, hemanjiomi lipom ve fibrom tümörleri bilinmektedir. Ve kötü huylu boyun tümörleri olarak da tiroit bezi kanseri, tükürük bezi kanseri, gırtlak kanseri, sarkoma, lanfoma, yutak kanseri ve ağız kanserlerinin metastazları olarak kişinin vücudunda özellikle akciğer metastazları kötü huylu tümörleri oluşturmaktadır.

Boyun tümörü tedavisinde hastalık durumuna bakılır. Hastalık son derece ilerlemiş ise veya doğuştan gelen ya da travmaya bağlı şişlikler olmuş ise iyi huylu boyun tümörlerde cerrahi müdahaleler gerekmektedir. Boyun tümörü kötü huylu ise radyoterapi ve kemoterapi yapılmaktadır. Bunlar cerrahi müdahale olarak yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın