Boyun Tutulması, Belirtileri ve Tedavisi


Boyun Tutulması

Boyun tutulması neredeyse her yaştan herkesin başına gelmiş bir durumdur. Peki ya bu kadar çok karşı karşıya kalınan bir durum haline gelen boyun tutulması nedir?  Boyun tutulması ani hareketler, yanlış yatma şekli, boynu sürekli eğerek oturmak, rüzgara ya da klimaya maruz kalmak gibi bir çok etken sonucu meydana gelen boyun liflerinin sıkışması durumudur.

Genellik ile sabah uyandığımızda karşı karşıya kaldığımız bir durum olan boyun tutulması gün boyu ağrı çekmemize ve boynumuzu hareket ettiremememize neden olmaktadır. Bu durumun nedeni ise yanlış yatış pozisyonu ya da gün içerisinde boynun uzun süre hareketsiz kalmasıdır. Üç günden uzun süren boyun tutulmalarının ise altında yatan ciddi bir hastalık problemi olabilmektedir. Bu nedenle sık sık karşılaşılan boyun tutulması rahatsızlığında mutlaka bir doktora muayene olmak gerekir.

Boyun Tutulması Belirtileri

Boyun tutulması rahatsızlığında ki en belirgin özellik boynu hareket ettirememektir. Boyun tutulmasının diğer belirtileri ise boyun bölgesinde görülen şiddetli ağrı, boyun bölgesine dokunulduğunda acı hissi, baş da ağrı ve acı hissidir. Bazı boyun tutulması durumlarında omuz ve kollarda da ağrı olabilmektedir. Boyun tutulmalları nedeni ile hastanın başı dönebilmektedir.

Boyun bölgesinde meydana gelen morarmalar ve serleşmelerde boyun tutulmasının nadir görülen belirtileri arasında bulunmaktadır. Boyun tutulması hareket kısıtlılığına neden olacağı için günlük yaşantıyı da olumsuz etkilemektedir.

Boyun Tutulması Tedavisi 

Boyun tutulması tedavisinde boynu zorlayıcı hareketlerden kaçınmak ve dinlenmek gereklidir. Boyun tutulmasında kas gevşetici kremler boyun kaslarını rahatlatarak hem ağrıların hafiflemesine hem de boyun kaslarının gevşemesine yaramaktadır. B

u nedenle boyun tutulması tedavisinde kas gevşetici kremleri boyun bölgesine sürmek çok önemlidir. Ayrıca evde uygulanan sıcak ve soğuk kompres uygulamaları da boyun tutulmasının tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Bitkisel yağlarla yapılan boyun masajı da boyun tutulmasına iyi gelen bir yöntemdir.

Tüm bu tedavi yöntemlerine rağmen hala boyun tutulması devam ediyorsa ya da boyun tutulması sık sık tekrarlanıyorsa fıtığa bağlı boyun tutulması olabilir. Böyle bir durum da doktorunuz uygun tedavi yöntemini belirlemelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın