Boyun Tutulması Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir


Boyun Tutulması Nedir

Yaşamınız boyunca en çok karşılaştığınız sağlık problemlerinden birisi de boyun tutulmaları olabilir. Bu tutulmalar yaşam kalitenizi düşürecek seviyelerde rahatsızlıklara neden olmaktadırlar. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen boyun tutulmaları ile ilgili detaylı bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Boyun tutulması nedir, tedavi yöntemleri nelerdir gibi soruların yanıtlarını almak için yazımızı sonuna kadar inceleyebilirsiniz.

BOYUN TUTULMASINDA BELİRTİLER NELERDİR?
Ani hareketleri yapmanız neticesinde ve daha pek çok nedenden kaynaklanan boyun tutulmalarında ciddi kısıtlamalar yaşarsınız. Baş ve boyun kısmını sağ veya sola çevirirken kramp ve ağrılar yaşıyorsanız, bunun da boyun tutulması olma ihtimali yüksektir.

Aynı zamanda boyun bölgesine dokunmanız halinde de ağrı ve acıyı hissedebilirsiniz. Günlük yaşamınızı kısıtlayacak boyutlara gelmiş olan boyun tutulmalarının tedavisi için öncelikle nedenlerini bilmek gerekmektedir.

BOYUN TUTULMASINDA NEDENLER NELERDİR?
Boyun tutulmasının farkında olmadan yaptığınız hatalı davranışlara bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Islak saçla soğuk ortamda bulunmak, normal seviyeden daha altta veya yukarda kalan yastıklarda uyumak, ters bir pozisyonda uyuya kalmak ve saatlerce bu şekilde hareketsiz durmak, kaza ve darbeler ile hatalı egzersizler de boyun tutulmasına neden olabilmektedir.

Son zamanlarda bunlar arasında yer alan ve boyun bölgesine ciddi baskılar oluşturan davranışlarda bulunmuşsanız, sizler de yaşadığınız şikayetlerin boyun tutulmasını işaret ettiğini görebilirsiniz.

BOYUN TUTULMASINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Boyun tutulması nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra, sırada boyun tutulmasının tedavisine yönelik önemli açıklamalara yer vereceğiz. Bu aşamada boyun tutulması tedavisi için öncelikle ağrıyı dindirecek soğuk kompres ile kasları gevşetecek olan sıcak kompresleri sizlere önereceğiz. Bunun dışında doğru egzersiz biçimlerini yaklaşık 15 dakikalık bir sürede gerçekleştirdiğiniz de, sizler de başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Boyun tutulması tedavisinde doktor kontrolünde alınacak ilaç, krem gibi ürünlerin ve doğru tekniklerle uygulanacak masaj hareketlerinin de muhteşem bir etkisi bulunacaktır.

Doktorunuzun uygun görmesi halinde çok uzun süre kullanmamak şartıyla, ağrılarınızı dindirmek için boyun bölgesindeki yükü hafifletecek boyunlukları tercih edebileceğinizi sizler de göreceksiniz. Tüm bu tedavi yöntemlerini düzenli olarak uygulamaya devam ettiğiniz takdirde, kısa süre içerisinde normal yaşantınıza dönebileceğinizi söyleyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın