Boyun Tutulması Tedavisi Nelerdir


Boyun Tutulması Tedavisi

Boyunda oluşan ağrıların nedenlerinden birisi olarak boyun tutulmasının nasıl tedavi edileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak öncesinde bu durumun nasıl oluştuğunu ve boyun tutulmasına yakalanmamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlere aktarmak istiyoruz.

BOYUN TUTULMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

İnsanların gün içerisinde bazı hatalı davranışları kısa süreli olarak boyun tutulmasına neden olmaktadır ve bu son derece acı veren bir durumdur. Her ne kadar geçici olarak görülse de boyun tutulmasını yaşayan kişilerin bir an önce bundan kurtulmak istedikleri görülmektedir. Ancak tekrar yaşamamak adına boyun tutulmasının nedenlerini de bilmeleri önemli olacaktır.

Baş ve boyun kısmını desteklememek, egzersizleri hatalı yapmak, doğru yastık kullanmamak, boyun bölgesini aşırı soğuk hava akımına bırakmak gibi nedenlerden dolayı boyun tutulması yaşandığını söyleyebiliriz.

BOYUN TUTULMASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Boyun tutulmasında kişilerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yastık seçiminin belirli bir seviyenin üzerinde olması ve ne aşırı yüksek, ne de aşırı alçak olmaması gerekmektedir. Ayrıca özellikle ıslak olarak saç ve boyun bölgesini soğuk ortamda bırakmamak gerekmektedir.

Yapılan egzersizlerde boyun ve omurları zedeleyecek olan davranışlardan kaçınmanız ve bunlara dikkat etmeniz halinde sizler de oldukça temkinli davranmayı sağlayabilirsiniz.

Bu durumlara dikkat etmeniz halinde, sizler de yaşadığınız kısıtlanmaları daha hafif bir boyutta atlatabilirsiniz.

BOYUN TUTULMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILMALIDIR?

Ancak yeteri kadar dikkat etmediğinizde yukarıdaki nedenlerden kaynaklı olarak yaşanan boyun tutulmalarının tedavisini araştırabilirsiniz. Bunun için uzman bir doktora başvurmanız halinde sizlere bazı egzersizlerden bahsedeceklerdir. Örneğin başınızı öne eğerek, çenenizin göğüs bölgesine kadar değmesi bu hareketlerden bir tanesidir. Buna benzer daha pek çok hareketi uygulayarak ve ani davranmadan boyun tutulmasının tedavisini yapabilirsiniz.

Bunun dışında ağrıları hafifleten ve hissetmenizi engelleyen soğuk kompres uygulamaların da boyun tutulmasında iyi bir tedavi olacağına değinmek istiyoruz.

Son olarak sıcak kompres yapmanız halinde de kaslarınızı gevşetebileceğinizi unutmayın. Yaşadığınız problemlerin boyutuna göre uygulayacağınız bu tedavi yöntemlerinin evde basit bir şekilde ve kısa sürede tamamlanması sayesinde, sizler de oldukça rahat edebileceksiniz.

Doktorunuzun tavsiyesi üzerine boyunluk kullanmanız gerektiğinde, yine cerrahi yöntem olmadan tutulmalara tedavi uygulayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın