Boyun Uzaması


Boyun Uzaması

Günümüzde sadece boy değil, aynı zamanda boyun uzatma da pek çok kişi tarafından sıklıkla başvurulan bir yöntem. Boyun uzatmak için pek çok farklı yöntem olsa da bu yöntemlerden bazıları diğerlerine göre çok daha yaygın ve işlevsel. Biz de sizin için en çok tercih edilen boyun uzatma yöntemlerini bir araya getirdik.

Boyun uzaması konusunda en çok tercih edilen yöntem boyun egzersizleridir. Boyun uzatmak için öncelikle boyun kaslarının sağlıklı bir şekilde çalışması ve mümkün olduğu kadar işlevlerini kullanması gerekmektedir. Dolayısıyla günün belirli zaman dilimlerinde seri olarak yapacağınız boyun egzersizleri boyun uzaması konusunda size bir hayli yardımcı olacaktır.

Her ne kadar farklı yaş gruplarına göre boyun uzaması süresi değişse de, 1 ay boyunca düzenli ve eksiksiz olarak boyun egzersizleri yaptığınızda boynunuz 1 santim civarı uzayabilmektedir. Bu egzersizleri yapmadan önce herhangi bir ortopedi doktoruna danışmanız, hem egzersiz programı için hem de sağlıklı boyun uzatmak için önemli bir etkendir.

Boyun uzatma alanında etkili olan bir başka yöntem ise boynu dik tutmaktır. Boyun kaslarını bir arada tutan ve bu kasların işlevlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmelerini sağlayan boyun iskeleti vardır. Bu iskelet sayesinde boyun, kafa ile gövde arasındaki işlevini yerine getirmektedir.

Boyunu günün büyük bir diliminde dik olarak tutmak hem bu iskeletin güçlenmesini sağlar, hem de boyun kaslarının daha sık çalışmasına sebep olur. Bu şekilde de gelişen boyun kasları, yaklaşık 1 santim civarı bir uzama gösterebilir. Boynunu dik tutarak boyun uzatmak isteyenler ilk zamanlarda bu egzersizi yaparken zorlanabilir, fakat ikinci haftadan itibaren boyun iskeleti güçlenmeye başlayacağından, daha sonraki zaman dilimlerinde bu eylemi yapmak daha da kolay hale gelecektir. Boynun dik olarak tutulmadığı zaman dilimlerinde de diğer boy egzersizleri haricinde herhangi bir şekilde boynu çok eğmek veya belirli bir yöne doğru anormal hareket ettirmek uygun değildir.

Boyun uzatma konusundaki diğer bir yöntem ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi aslında yukarıda verilen yöntemlerin yaptıklarını, herhangi bir egzersiz yapmadan gerçekleştirmektedir. Değişik türdeki krem ve jel ilaçları boyun bölgenize sürüp birkaç dakika beklediğinizde, boyun bölgesindeki kaslar bu ilaçların etkisinde çalışmaya başlamaktadır. Fakat boyun uzaması için kullanılan bu ilaçlar kasları gereğinden fazla çalıştırabileceği gibi zaman içinde etkisini de kaybedebilmektedir.

Dolayısıyla bu yan etkilerle karşılaşmamak adına ortopedi doktoruna danışıp doktor kontrolünde ilaç kullanımına başlamanız hem boyun sağlığınız için hem de boyun uzatmak için tercih edilmesi gereken ideal yoldur. Bu tür ilaçların kullanımı dozları ve etki alanlarına göre farklılıklar gösterebilse de ideal kullanım süreleri 2-4 haftadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın