Boyun, Boyun Hastalıkları ve Tedavisi


Boyun

Baş ve gövdeyi birbirine bağlayan bölgeye boyun denir. Boyunda birçok kasın yanı sıra soluk  ve yemek boruları, beyine kan ve oksijen taşıyan damarlar bulunur. Sadece boyun kısmında oluşabilecek hastalıklar da vardır. Boyun fıtığı en bilineni olmak ile birlikte boyun düzleşmesi de sıkça görülür. Ayrıca boyun tümörleri, boyun enfeksiyonları ve travmalara bağlı olarak gelişen sağlık sorunları da oluşabilir.

Boyunda Oluşabilecek Hastalıklar

  • Boyun fıtığı
  • Boyun düzleşmesi
  • Boyun tümörü
  • Kısa boyun sendromu
  • Kireçlenme
  • Boyun eğriliği
  • Derin enfeksiyonlar
  • Kanal daralması

Boyunda Oluşan Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri

Boyun fıtığı: Boyun ve çevresinde oluşan ağrılar hastalığın ilk belirtisi sayılır. Ellerde uyuşma hissedilebilir ve idrar tutamama sorununa yol açar. Bu belirtiler boyunda bulunan disklerin zedelenmesi, yıpranması sonucu oluşan boyun fıtığının belirtileridir.

Tedavi yöntemi: İlaç ile tedavi sonrasında dinlenme ve egzersiz tedavileri başlar. Eğer ağrı ve rahatsızlık veriyor ise ameliyet olunur.

Boyun düzleşmesi: Migren ağrısına benzeyen bir ağrı ile başlayan belirtiler, ellerde uyuşma ve halsizlik ile devam eder. Ayrıca daha önce ellerin kullanımı ile yapılabilen herşey, eller beceri kaybına uğradığı için yapılamayabilir. Uyuşukluk ve denge kaybına yol açan bu hastalık, kulaklarda uğultuların oluşmasına neden olur. Devamlı ağrıyan sırt ve boyun kasları en büyük şikayetlerdendir.

Tedavi yöntemi: Cerrahi yöntemlerin dışındaki yöntemler uygulanır. Sürekli egzersizler ve fizik tedavi bunların başında gelir. Ayrıca kaplıca tedaviside çok etkili ve tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir.

Boyun tümörü: Tütün mamullerine bağlı olarak ortaya çıkabilen boyun tümöründe erken teşhis önemlidir. Hiç bir ağrı hissedilmediği halde boyunda şişlik oluşabilir. Ayrıca ağız içinde geçmek bilmeyen yaralara da sebep olur. Bu belirtiler boyun tümörünün ilk belirtileridir ve herhangi bir ağrı olmadığı için doktor muayenesi gereksiz gibi görülebilir. Fakat ilerleyen bir tümör kansere yol açabilir.

Tedavi yöntemi: Kanser hücrelerine veya tümörlere uygulanan tedavi yöntemleri uygulanır. Tümörün alınabileceği gibi kemoterapi de uygulanır.

Kısa boyun sendromu: Doğum ile ortaya çıkan bir sendromdur. Boyundaki disklerin herhangi ikisinin birleşmesi sonucu boyun, kısa bir şekle bürünür. Bu durum beyin anamolisinede yol açar. Boyunun hareket alanı kısıtlıdır.

Tedavi yöntemi: Doğuştan gelen bir hastalık olduğundan, bebeklik zamanında yapılabilecek tedavi yöntemleri vardır. Boyunluk kullanılabileceği gibi cerrahi müdahale de yapılabilir.

Kireçlenme: Daha çok boyun tutulmasına sebep olur ve yaşlılığı bağlı olabilir. Yıpranma sonucu ortaya çıkar.

Tedavi yöntemi: Her türlü tedavi yöntemi vardır. İlaç kullanılabileceği gibi devamlı egzersizde yapılır. Bu egzersizler hastalığın tekrarlamaması için ömür boyu yapılacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Boyun, Boyun Hastalıkları ve Tedavisi (14 Yorum)