Boyunda Et Beni


Boyunda Et Beni

Bazı et benleri doğuştan olabileceği gibi bazı et benleri de sonradan ortaya çıkmaktadır. Sonradan meydana gelen et benleri genellik ile ciltte oluşan defarmasyonlar sonucunda oluşmaktadır. Et benleri vücudun ve yüzün her yerinde oluşabilmektedir.

Boyun bölgesinde ki et benlerine ise boyun et beni denilmektedir. Et beni bulunduğu bölgede bir tane olabileceği gibi aynı bölge etrafında bir kaç et beni birlikte de bulunabilmektedir. Tek başına olan bir et benine nevüs birden çok et benine ise nevi denilmektedir.

Et benleri genellik ile zararsız olmaktadır. Fakat bazı et benleri kansere neden olabilmektedir.

Boyunda Et Beni Oluşmasının Nedenleri

Boyun bölgesinde sürtünmeye neden olan boğazlı kıyafetler et beni çıkmasına neden olabilmektedir. Hamile bayanlarda ve doğum kontrol hapı kullananlarda hormonların değişime uğraması nedeni ile de boyun et benleri çıkabilmektedir. Güneşin dik geldiği saatlerde güneş ışınlarına maruz kalmak da et beni oluşumunun nedenleri arasındadır.

Ayrıca genetik faktörler nedeni ile de bazı kişilerin boynunda sıkça et benleri çıkabilmektedir. Bazı hastalıklarda boyun bölgesinde et beni olumasına etken olabilmektedir. Özellik ile şeker hastalarında sıkça yeni et benleri oluşmaktadır.

Boyunda Bulunan Et Benlerinin Zararları

Hiç bir zararı olmayan boyun et benleri olduğu gibi risk faktörü taşıyan et benleri de bulunmaktadır. Bazı boyun et benleri cilt kanseri riski oluşturmaktadır. Özellikle bu tür riskli boyun et benleri zararsız et benlerine göre daha büyük bir görüntüye sahiptir. Riskli et benlerinin genellikle renkleri koyu kahverengi ya da kırmızı olmaktadır.

Bu tür boyun et benlerine sahip bireyler mutlaka bir cildiye doktoruna muayene olmalılar ve güneş ışınlarından mümkün olduğu kadar uzak durmalılardır.

Boyunda Çıkan Et Benlerinin Tedavisi

Boyun et benlerini koparmak ya da kesmek ciddi problemler oluşturabilir ve oldukça tehlikelidir. Et benleri kesinlikle bir doktor gözetiminde tıbbi müdahaleler ile tedavi edilmelidir. Eğer doktorunuz uygun görürse boyun et benleri için çeşitli bitkisel tedaviler de uygulanabilir.

Fakat bazı boyun et benlerinin aldırılması hayati tehlike oluşturabileceği için et beninin tamamen yok edilmesi mümkün olmaya bilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın