Boyunda Sinir Sıkışması, Belirtileri ve Tedavisi


Boyunda Sinir Sıkışması

Boyun bölgesinde hissedilen ağrılar, kollarda, göğüs çevresinde ve omuzlarda hissedilen kasılmalar sinir sıkışması rahatsızlığının habercisi olabilmektedir. Sinir sıkışması çok rastlanan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Boyun bölgesinde oluşan sinir sıkışmaları her yaşta görülebilen bir rahatsızlıktır.

Ayrıca boyunda sinir sıkışmalarının kadınlarda ve erkeklerde görülme oranı neredeyse aynı miktardadır. Sinir sıkışması üç günü geçtiği zaman sizin için tehlike çanları çalıyor olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü boyun bölgesinde ki sinir sıkışmaları ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir.

Her hastalıkta olduğu gibi sinir sıkışması rahatsızlığında da erken teşhis ve erken tedavi hastalığın iyileşme sürecinde olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Sinir sıkışması probleminin meydana gelmesinin altında bir çok sorun yatabilir. Sinir sıkışmasına neden olan faktörler doğumsal omurga bozuklukları olabileceği gibi sonradan geçirilmiş trafik kazaları ve duruş bozuklukları da sinir sıkışmasının oluşmasında etkilidir.

Boyunda Sinir Sıkışması Belirtileri

Boyun bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmalarının bir kaç belirtisi bulunmaktadır. Boyunda sinir sıkışması olduğu zaman çok fazla rahatsız edici ağrılar olabileceği gibi kol ve omuz bölgesinde uyuşmalar ve güç kaybı da görülebilmektedir. Nadir bir durum olsa da boyunda sinir sıkışması sonucu ellerde de uyuşma olabilir. Boyunda sinir sıkışması olan hastalarda sıklıkla boyun kasılmaları meydana gelmektedir. Boyun bölgesinde oluşan sinir sıkışmaları bazen baş bölgesine de ağrı verebilmektedir.

Boynunda sinir sıkışması rahatsızlığını yaşayan hastalar sabahları uykularını alamamış, yorgun bir şekilde güne başlarlar. Boyun kaslarında meydana gelen sinir sıkışmaları omuz bölgesinde ki kaslara da baskı uygulayabilir. Omuzlara yüklenen bu baskı sonucu omuz kaslarında da çeşitli yıpranmalar meydana gelebilir. Kulak çınlaması ve baş dönmesi de boyunda sinir sıkışmalarının nadir görülen belirtileri arasında yer almaktadır.

Boyunda Sinir Sıkışması Tedavisi 

Boyunda sinir sıkışmasının ilk evrelerinde evde uygulanabilecek bir takım tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Fakat bu uygulamalara rağmen hala bir iyileşme gözlemlenmiyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekmektedir. Boyunda sinir sıkışması için uygulanacak yöntemler;

Boyun masajı: Boyun bölgesine uygulanan masajlar boyun kaslarının gevşemesini sağlayarak sinir sıkışması probleminin iyileşmesine büyük ölçüde katkı sağlayabilir. Yanlış uygulamalardan uzak durmak için boyun masajının mutlaka bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir.

Boyun egzersizleri yapmak: Boyun egzersizleri bir çok boyun rahatsızlığında olduğu gibi boyunda sinir sıkışması rahatsızlığı içinde oldukça etkili bir yöntemdir.

Sıcak ve soğuk kompres: Direk cildinize temas ettirmeden yapacağınız sıcak ve soğuk kompres boyunda ki sinir sıkışması nedeni ile oluşan ağrıların azalmasında çok etkili bir yöntemdir.

Lifli gıda tüketimi: Boyunda sinir sıkışmalarında uygulanacak etkili uygulamalardan bir diğeri ise yeme alışkanlığını düzene koymak ve lif yönünden zengin gıdalar tüketmekdir. Lifli gıdalar arasında muz, ıspanak, patates ve tahıllar gibi gıdalar bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın