Boyunda Sinir Sıkışması


Boyunda Sinir Sıkışması

Boyun bölgesinde bulunan omurların boynunuzda ki sinirlere baskı uygulamasına boyunda sinir sıkışması denilmektedir. Sinir sıkışması çok sık görülen boyun rahatsızlıkları arasında bulunmaktadır. Boyun bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları dayanılmaz ağrı ve acılara neden olabilmektedir.

Bu tür sinir sıkışmaları kas incinmesi kaynaklı kısa süreli ağrılar olabileceği gibi ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bu nedenle sinir sıkışması şikayeti bulunanlar iki gün içerisinde bu ağrılar geçmezse mutlaka bir doktora gitmeleri gerekmektedir.

Boyunda Sinir Sıkışması Nedenleri

Boyunda sinir sıkışmasının oluşmasını sağlayabilecek bir çok neden olabilmektedir. Boynunuzu uzun süre aynı şekilde tutarak oturmanız, boynunuza ağır bir yük koymanız ya da ani boyun haraketlerinde bulunmanız boyun bölgesinde sinir sıkışması problemi ile karşı karşıya kalmanızı sağlayabilmektedir.

Özellik ile hareketsiz bir yaşam ve gün boyu bilgisayar başında oturmak boyun bölgesinde ki sinirlerin sıkışmasına yol açmaktadır. Boyunda sinir sıkışmasına sebep olan rahatsızlıklar ise boyun kireçlenmesi, boyun fıtığı, boyun omurgasından kaynaklanan hastalıklar ve boyun bölgesine alınan darbelerdir.

Boyunda Sinir Sıkışması Belirtileri

Boyun bölgesinde, kollarda ve omuzlarda şiddetli görülen ağrılar sinir sıkışmasının en çok görülen belirtileridir. Boyunda sinir sıkışması yaşayanlarda görülebilecek diğer belirtiler ise kol kaslarında güç kaybı oluşması, boyun bölgesinde kasılmalar olması, kollarda ve ellerde uyuşmaların meydana gelmesidir.

Boyunda ki sinir sıkışmaları bazen göğüs bölgesinde de ağrılar oluşmasına neden olabilmektedir. Sinir sıkışmasının neden olduğu ağrılar çoğunlukla sağ ya da sol bölgede oluşan tek taraflı ağrılardır fakat nadir de olsa çift taraflı ağrılarda olabilmektedir.

Boyunda Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Boyunda sinir sıkışması problemini yaşamak istemiyorsanız ya da oluşan sinir sıkışmasının geçmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir takım şeyler var. Boynunuzun uzun süre aynı pozisyonda olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Uyurken boynunuza yük bindirmeyecek şekilde yatmalısınız. Boyun egzersizleri ve masaj yapmak boynunuza iyi gelecek bir yöntemdir. Eğer boynunuzda sinir sıkışması nedeni ile oluşan ağrılar varsa sıcak ve soğuk su torbaları ile boynunuza baskı uygulayarak ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. 20 dakika soğuk su torbası, 20 dakika sıcak su torbası şeklinde değiştirerek bu uygulamayı yapmanız gerekmektedir.

Fakat su torbaları ile vücudunuz arasına ince bir bez koyarak bu işlemi yapmanız teninizin zarar görmesini de önler. Eğer yaşadığınız sinir sıkışması hafif şiddetli bir sıkışma ise ilk olarak dinlenmek ve fizik tedavi yöntemleri de ağrının yok olmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın