Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı, Riskleri ve Sonrası


Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı

Epidermal kist yada lipom olarak adlandırılan yağ bezeleri, genelde sırt ve kulak arasında kalan bölgelerde görülür. En sık bu bölgelerde rastlansa da vücudun farklı yerlerinde de çıkabilir. Vücudunda yağ bezeleri çıkan kişiler öncelik ile kanser korkusu yaşayabilirler. Neticede kanser hücreleri de önce küçük bir kitle olarak ortaya çıkar ve bu kitleye tümör adı verilir.

Ancak bu yağ bezeleri kötü huylu değillerdir ve bazen hiç bir müdahaleye gerek kalmadan vücut içerisinde kendi kendini imha edebilir. Ancak giderek büyüyen ve ağrıya sebep olan yağ bezelerinde ameliyat söz konusudur. Derinin altında bulunan bir yağ tümörüdür. Kendi kendine oluşur ve hareketli bir yapıya sahiptir.

Boyunda Oluşan Yağ Bezeleri Ameliyatı

Boyunda oluşan yağ bezeleri için ameliyat şarttır. Bu ameliyat esnasında anestezi yapılır. Vücudun farklı yerlerinde çıkan yağ bezeleri içn ise lokal anestezi uygulanır. Bezenin olduğu bölgeye, bezenin boyutu kadar bir kesik atılır ve beze sakin bir şekilde çıkarılır. 5 ile 10 cm çapındaki yağ bezeleri olan kişilere genel anestezi uygulanır.

Bu çaptaki bezeler için  vücudun neresinde çıktığı önemli olmadan genel anestezi yapmak uygundur. Bezeler normal şartlarda boyutları 5 cm den küçük ise ameliyat uygulanmaz. Ancak hızlı büyüme ve estetik görünümünün yitirilmesi durumları var ise ameliyat gereklidir.

Yağ Bezesi Ameliyatının Riskleri

Vücudun herhangi bir yerinde çıkan yağ bezeleri ilk zamanlarda sorun teşkil etmez iken, büyüme gösteren bezeler kontrol altına alınmadığı müddetçe kötü huylu tümörlere dönüşebilir. Vücutta birden fazla yağ bezesi söz konu olduğunda ameliyat kaçınılmazdır. Bu ameliyatlar önemli olduğu kadar risklidir de. Ameliyat esnasında patlatılmaması gereken bir yağ bezesinin patlaması, yağ bezesini oluşturan hücrelerin deri altına yayılmasına yol açar. Bu durum da tekrar bir ameliyata sebep olur.

Ameliyat sonrasında antibiyotik kullanılabilir. Oluşacak olan ağrılar birkaç günde son bulur. Fakat ameliyat edilen bölgenin su ile temas etmemesi gerekir. Ameliyat sonrası yağ bezesinin çıkarılması için açılan bölgeye dikiş uygulanır. Bu dikişlerin temiz olmayan ortamlarda mikrop kaparak enfeksiyona yol açma ihtimali vardır. Bundan dolayı ameliyat sonrası temiz koşulların olduğu bir çevre gereklidir.

Boyunda Yağ Bezesi Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası dikişli bölge için temiz koşulların sağlanması gerekir. Enfeksiyon her ameliyat için en önemli risktir. Tekrar yağ bezesi oluşmaması için ise beslenme şeklinin değiştirilmesi gerekir. Yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Vücudun yağlanması, yağ hücrelerinin gereğinden fazla oluşmasına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın