Boyunda Yağ Bezesi


Boyunda Yağ Bezesi 

Her yaşta meydana gelebilen boyun bölgesinde oluşan kitlelere halk dilinde yağ bezesi denilmektedir. Yağ bezelerinin tıpta ki adı ise lipom olarak belirlenmiştir. Yağ bezeleri cildin alt kısmında ki yağ hücrelerinin birikmesi ile meydana gelmektedir. Boyun bölgesinde yer alan yağ bezeleri yumuşak bir yapıya sahiptirler.

Boyunda ki yağ bezelerine el ile dokunulduğunda yağ bezeleri yavaşca hareket edebilirler. Boyunda bulunan yağ bezeleri genellikle iyi huylu olduğu için sağlık açısından hiç bir risk oluşturmamaktadırlar. Boyun bölgesinde ki yağ bezeleri genellik ile bireylere ağrı hissi de vermemektedir.

Fakat görsel olarak yağ bezeleri hoş gözükmemektedir. Yağ bezelerinin görüntüsünden rahatsız olan bireyler büyük boyutlu yağ bezelerini cerrahi müdahale ile aldırabilirler. Küçük boyutlarda ki yağ bezelerinin tedavisi için ise bitkisel yöntemler yeterli olmaktadır.

Boyunda Ki Yağ Bezesinin Nedenleri

Boyunda oluşan yağ bezelerinin kesin nedeni tespit edilemese de bir kaç nedenin yağ bezesi oluşumunu sağladığı düşünülmektedir. Bu nedenlerden biriside dengesiz beslenme düzenidir. Sağlıklı beslenen bireylerde yağ bezeleri daha az görülen bir sorundur.

Aşırı kilolu kişilerde de normal kiloya sahip bireylere oranla daha çok yağ bezesi oluşmaktadır. Ayrıca boyun bölgesinde oluşan bezelerin sebepleri arasında genetik faktörler de yer almaktadır. Aile bireylerinde boyun bölgesinde yağ bezesi olan kişilerde diğer kişilere göre yağ bezesi oluşma ihtimali daha yüksektir.

Hareketsiz yaşamın da yağ bezesi oluşumunda etkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca kadınlar da erkeklere oranla boyun yağ bezeleri daha çok meydana gelmektedir.

Boyunda Bulunan Yağ Bezesinin Tedavisi

Küçük boyutlu ve zararsız oldukları için boyunda bulunan yağ bezeleri genellik ile tedavi gerektirmez. Fakat görsel olarak rahatsızlık hisseden kişiler ve boyunlarında ki yağ bezeleri aşırı büyük olan bireylerin boyun bölgesinde ki yağ bezesini tedavi ettirmesi gerekmektedir.

Ayrıca nadir bir durum olsa da bazı yağ bezeleri sinirleri sıkıştırarak ağrıya da sebep olabilmektedir. Bu tür boyunda yağ bezeleri için bir dermotolog veya cildiye doktoruna gitmek gerekmektedir. Yağ bezesinin cerrahi müdehale ile alınması gerekiyorsa lokal anestezi yeterli olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın